Syfon butelkowy – informacje podstawowe

dodano:

Porady praktyczne

Syfon to jeden z podstawowych i najważniejszych elementów wyposażenia kuchni i łazienki. To dzięki niemu możliwe jest prawidłowe działanie systemu kanalizacyjnego. Choć jest niepozornych rozmiarów, pełni bardzo ważne funkcje. Sprawia, że można swobodnie korzystać z umywalki czy zlewozmywaka, bez obaw o przedostawanie się do wnętrza zanieczyszczeń czy nieprzyjemnych zapachów. Rodzaje syfonów różnią się w zależności od miejsca montażu elementu. Inne modele stosuje się przy umywalce, inne przy zlewie, a jeszcze inne przy wannie. Najbardziej znane są syfony butelkowe. Czym się charakteryzują? Jak są zbudowane? Jak należy je montować? O tym piszemy poniżej.

Syfon butelkowy – co to jest?

Syfon to układ rur odprowadzających, które montuje się pod zlewem lub umywalką. Jego podstawowym zadaniem jest odprowadzanie zużytej wody do ścieków. Ponadto zapobiega on przedostawaniu się do wnętrza mieszkania gazów oraz nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji. By poznać skuteczne metody ich zwalczania, przeczytaj artykuł Brzydki zapach ze zlewu – 3 sprawdzone metody na jego usunięcie.

Najpopularniejsze są dziś syfony butelkowe – dość wąskie, o pionowej budowie. Są one wyposażone w zbiornik z wodą, który znajduje się w dolnej części produktu. Syfony butelkowe mają formę wygiętej rury. Wypełniony wodą element stanowi barierę dla gazów kanalizacyjnych, uniemożliwiającą przedostawanie się do pomieszczenia zapachów z wnętrza instalacji. Modele te zajmują niewiele miejsca, dlatego idealnie nadają się do niewielkich kuchni i łazienek. 

Syfon butelkowy – materiał, kolor i inne parametry

W ofercie Kuchinox znajduje się kilka modeli syfonów butelkowych wykonanych z wytrzymałej stali. Produkty różnią się ze względu na rodzaj wykończenia. Kolorystyka ma duże znaczenie, ponieważ nie wszystkie syfony są dziś ukrywane w szafkach kuchennych i łazienkowych. Część z nich jest widoczna i stanowi element wystroju pomieszczenia. W ofercie dostępne są następujące wykończenia: chrom, złoto, różowe złoto, biel oraz czerń. W zależności od aranżacji kuchni czy łazienki można dobrać idealny odcień produktu. 

Syfon o chromowanym wykończeniu nadaje się do pomieszczeń utrzymanych w odcieniach srebra i szarości. Chrom pasuje do stalowych zlewozmywaków i jasnych baterii. Syfon w odcieniu różowego złota dobrze wpisze się w pomieszczenia rustykalne oraz pełne przepychu wnętrza barokowe. Pasuje również do kuchni i łazienek utrzymanych w czarnej kolorystyce. Klasyczne złoto doskonale nadaje się zarówno do wnętrz w stylu retro, jak i do nowoczesnych pomieszczeń typu glamour. W asortymencie Kuchinox znajdują się również uniwersalne syfony z wykończeniem białym oraz czarnym, które pasują do niemal każdego wystroju. Tak bogaty wybór sprawia, że można z powodzeniem znaleźć model syfonu idealny do danego pomieszczenia, bez względu na to, czy element będzie ukryty w szafce, czy nie.

Syfon butelkowy – wymiary

Przed zakupem należy dokładnie zmierzyć ilość miejsca, jaką można przeznaczyć na syfon, a także określić średnicę gwintu. Syfony umywalkowe i zlewozmywakowe dostępne w ofercie Kuchinox mają szerokość 50 mm, wysokość od 130 mm do 190 mm oraz głębokość od 255 mm do 265 mm. Średnica gwintu wynosi 1⅟₄. Na wszystkie modele syfonów butelkowych producent przyznaje 2 lata gwarancji. Szczególną popularność w ostatnich latach zyskał czarny syfon butelkowy, który doskonale prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach w stylu industrialnym.

Jak zamontować syfon butelkowy?

Syfony butelkowe są obecnie najczęściej wybieranymi modelami zamknięć wodnych. Ze względu na ich niewielkie wymiary bardzo łatwo można ukryć je w zabudowie kuchennej lub łazienkowej. Modne wykończenia i nowoczesne formy sprawiają, że można instalować je również w widocznych miejscach. Ponadto są to produkty bardzo łatwe w montażu. Dzięki przyłączom gwintowanym można zainstalować je samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać o pozostawieniu kilku centymetrów przestrzeni poniżej syfonu, ponieważ jego dolną część odkręca się w celu wyczyszczenia. Aby syfon działał prawidłowo, rurociągi kanalizacyjne powinny być wentylowane.

Syfon butelkowy czy rurowy? Który wybrać?

Jaka jest różnica między syfonem butelkowym i rurowym? Wyjaśniamy. Syfon butelkowy ma pionową konstrukcję, a syfon rurowy – poziomą. Model butelkowy można wykorzystywać nawet w przypadku bardzo małych umywalek i zlewów. Trzeba jednak pamiętać o konieczności regularnego czyszczenia go. Syfony rurowe mają kształt litery „U” – dzięki temu osadzanie się w nich zanieczyszczeń jest utrudnione. Mogą zmieścić dużą ilość wody, dlatego są odporne na wysychanie. Ich czyszczenie jest bardzo proste – zwykle wystarczy wypłukać je silnym strumieniem, bez konieczności rozbierania. Oba rodzaje produktów cechują się bardzo dobrą efektywnością w odprowadzaniu zużytej wody. Wybrać więc syfon butelkowy czy rurowy? To zależy od warunków, takich jak ilość dostępnego miejsca czy układ szafki mającej stanowić zabudowę dla syfonu.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł