Syfon manualny a automatyczny – różnice i wybór

dodano:

Porady praktyczne

Odprowadzanie wody z komory zlewu, zamykanie zaworu odpływowego, zatrzymywanie nieprzyjemnych zapachów… Za to wszystko odpowiedzialny jest syfon. Stanowi on niezbędny element zlewozmywaka i umywalki. Umożliwia przepływ zanieczyszczeń i pozwala na podłączenie pralki lub zmywarki. Powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów, estetycznie wykończony i funkcjonalny. Tylko wtedy będzie właściwie spełniał swoje zadania.

Na rynku dostępne są syfony klasyczne (nazywane też manualnymi) oraz syfony automatyczne, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Czym różnią się te modele? Na który z nich warto się zdecydować? Z oferty którego producenta skorzystać? O tym wszystkim piszemy poniżej.

Syfon do zlewozmywaka – jak rozpoznać dobry produkt?

Syfon zwykle dołączony jest do zlewu. Niemniej czasami pojawia się konieczność dokupienia go bądź jego wymiany. Wtedy trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, w tym na średnicę odpływu, materiał wykonania zlewu czy liczbę komór. Aby dowiedzieć się więcej o doborze syfonu, przeczytaj artykuł Syfony – wybór i sposób montażu. Znajdują się w nim nie tylko cenne informacje dotyczące poszczególnych modeli, ale też praktyczne porady z zakresu ich montażu.

Syfon manualny i automatyczny

System do odprowadzania wody z komory wyposażony jest w korek klasyczny lub automatyczny. Kiedyś do zamykania zaworu odpływowego służył głównie gumowy korek z przymocowanym łańcuszkiem, ułatwiającym wyciąganie elementu. Od tamtej pory wiele zmieniło się w kwestii rozwiązań do armatury. Obecnie zamykanie odpływu może polegać na naciśnięciu korka, jak w przypadku modelu spustowego klik-klak. W ofercie Kuchinox dostępne są syfony umywalkowe oraz syfony do zlewozmywaków. Marka udziela na swoje modele 2-letniej gwarancji.

Syfon automatyczny – co to jest?

Na rynku dostępne są nowoczesne syfony obsługiwane automatycznie. Są one nie tylko praktyczne, ale też higieniczne. Wyposażono je w system pozwalający na zamykanie i otwieranie korka poprzez kliknięcie. Dzięki temu możliwe jest otwieranie i zamykanie ujścia wody w zlewozmywaku lub umywalce jednym ruchem. W Kuchinox dostępne są różne rodzaje korków klik-klak, co pozwala na wybranie modelu pasującego do aranżacji wnętrza.

Syfon automatyczny czy manualny – który wybrać?

Wybór modelu syfonu zależy od potrzeb domowników. Do umywalek i zlewozmywaków, z których korzysta się rzadko, można dobrać prosty syfon manualny. Model automatyczny sprawdzi się w pomieszczeniach, w których zależy nam na komforcie. Jego montaż będzie idealnym rozwiązaniem w wannach, zlewach i umywalkach, z których korzysta się na co dzień. Syfon automatyczny jest bardziej higieniczny i wygodny w użytkowaniu niż manualny. 

Jeśli zlew lub umywalka są wyposażone w przelew, syfon powinien mieć podłączony system antyprzelewowy. To specjalna rurka, która łączy otwór w komorze z syfonem, umożliwiając odprowadzanie nadmiaru wody. Zarówno syfon manualny, jak i automatyczny musi być zakończony estetycznie wykonanym sitkiem.

Syfon automatyczny a klasyczny – podsumowanie

Jeśli remontujesz kuchnię lub łazienkę i stoisz przed wyborem zlewu bądź umywalki, zapoznaj się z produktami marki Kuchinox. W ofercie firmy można znaleźć szereg nowoczesnych rozwiązań do obu tych pomieszczeń.

Koniecznie sprawdź, z jakiego materiału wykonany jest syfon. Upewnij się, czy ma funkcjonalności, na których Ci zależy. Warto rozważyć zakup produktu wyposażonego w system antyprzelewowy. Pozwala on odprowadzić wodę z komory zlewu w przypadku niedrożności odpływu. Przydatna może okazać się też możliwość podłączenia pralki lub zmywarki.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł