Trzy sprawdzone sposoby na pozbycie się muszek owocówek

dodano:

Porady praktyczne

Przejrzały banan w koszyku z owocami, nadgnite jabłko, kawałek brzoskwini pozostawionej na kuchennym blacie w ciepły, letni dzień... Wystarczy moment, by nad owocem zaczęli pojawiać się nieproszeni goście w postaci niewielkich owadów. Muszki owocówki to jeden z najczęstszych problemów w kuchni w sezonie letnim. Spożywanie dużych ilości owoców i warzyw, picie świeżych soków i kompotów, przygotowywanie przetworów – wszystko to sprawia, że muszki pojawiają się w domach wabione zapachem fermentujących produktów. Powodują szkody w żywności i skutecznie uprzykrzają życie domowników. Skąd się biorą muszki owocówki? Jak pozbyć się ich domowymi sposobami? Poniżej wymieniamy kilka sprawdzonych pomysłów na skuteczne zwalczenie owadów. Podpowiadamy, jak wykonać pułapkę na muszki owocówki i co zrobić, by zapobiegać pojawianiu się owadów w kuchni. 

Szkodliwe dla zdrowia muszki owocówki – skąd się biorą?

„Muszka owocówka” to potoczne określenie owada o nazwie wywilżna karłowata. Jest on niewielkich rozmiarów, a spotkać można go przede wszystkim w pobliżu drzew owocowych i fermentujących owoców. Lubi ciepłe środowisko, dlatego występuje na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Najczęściej zauważyć można go w sadach oraz domowych kuchniach.

Muszki owocówki lgną do produktów takich jak wino, dżemy, konfitury oraz ocet. Żywią się drożdżami znajdującymi się w gnijących owocach. Powodują skażenie żywności bakteriami oraz innymi chorobotwórczymi drobnoustrojami. Należy więc uważać na nie podczas przygotowywania lub spożywania przetworów owocowych. Muszki te znajdują się zwykle w pobliżu owoców, soków, kompotów i ciast. W nadgniłej części produktu składają jaja, a larwy błyskawicznie osiągają dorosłą postać. Ich obecność nie jest obojętna dla zdrowia człowieka, dlatego po zlokalizowaniu owadów należy niezwłocznie się ich pozbyć.

Sprawdzony sposób na muszki owocówki – gotowe produkty

Na rynku dostępnych jest wiele gotowych rozwiązań, które pozwalają pozbyć się muszek owocówek z domowej kuchni. To m.in. silne preparaty do zwalczania insektów, lampy owadobójcze, specjalne pułapki wabiące owady oraz lepy, do których muszki się przyklejają, zwabione zapachem specjalnego płynu. Lep na owady można zawiesić na haczykach z oferty Kuchinox. Wymienione metody zwalczania owadów są skuteczne i można je łatwo zastosować. Aby owady nie pojawiły się ponownie, należy w pierwszej kolejności zlokalizować źródło problemu i usunąć je, a dopiero potem przejść do ofensywy. Jeśli nie chcesz inwestować w gotowe rozwiązania, postaw na domowe sposoby. Zrób pułapkę na muszki owocowe z wykorzystaniem wina, octu lub innych składników, które masz w kuchni. 

Pułapka na muszki owocówki – pozbądź się problemu dzięki naturalnym składnikom

By stworzyć pułapkę na muszki owocówki, należy zorientować się, jakie zapachy są dla nich szczególnie atrakcyjne. Należą do nich bez wątpienia aromaty owocowe, w tym zapach czerwonego wina. Można przygotować pułapkę złożoną z otwartej butelki z odrobiną wina na dnie. Muszki zwabione zapachem alkoholu wpadną do butelki, a jej wąska szyjka uniemożliwi im wydostanie się.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się owadów jest wykorzystanie octu jabłkowego. Wystarczy wlać odrobinę płynu do pojemnika, a otwór zakryć folią aluminiową i zabezpieczyć gumką recepturką. W folii należy wykonać kilka otworów, aby muszki owocowe mogły dostać się do środka. Owady zwabione zapachem octu wejdą do pojemnika, jednak nie będą mogły wydostać się na zewnątrz. Do octu można dodać parę kropel płynu do mycia naczyń. Warto przygotować kilka takich pułapek i rozmieścić je w różnych częściach kuchni. Zamiast octu można użyć innego płynu o intensywnym zapachu, który skutecznie zwabi owady, np. soku z owoców i warzyw. Domowe sposoby na muszki owocówki pozwalają szybko pozbyć się szkodliwych owadów bez użycia preparatów chemicznych. 

Muszki owocówki – lepiej zapobiegać niż zwalczać

Mimo że domowe sposoby na muszki owocówki są zwykle bardzo skuteczne, najlepiej zapobiegać ich pojawieniu się w mieszkaniu. Należy więc dbać o higienę, regularnie zmywać naczynia i pozbywać się z domu zepsutych owoców. Konieczne jest bieżące sprzątanie kuchennego blatu roboczego oraz lodówki. Nie można pozwolić na to, aby w jakimkolwiek miejscu znajdowały się gnijące produkty spożywcze. Prędzej czy później doprowadzi to do pojawienia się muszek owocówek lub innych niebezpiecznych szkodników. Niezbędne jest dokładne mycie zlewozmywaka, na którym również mogą gromadzić się resztki żywności. By dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj artykuł Brzydki zapach ze zlewu – 3 sprawdzone metody na jego usunięcie.

Z mieszkania należy pozbyć się wilgoci, ponieważ muszki owocówki lubią przebywać w mokrym środowisku. Bardzo ważne jest również szczelne zamykanie koszy na śmieci. Ostatnim, ale równie istotnym, sposobem na zapobieganie pojawianiu się w domu szkodliwych owadów jest zamontowanie w oknach moskitier. To specjalne siatki ochronne, które uniemożliwiają owadom i insektom przedostawanie się do pomieszczenia. Na rynku dostępnych jest wiele modeli siatek, wśród których znajdują się produkty do samodzielnego montażu. To jedna z najskuteczniejszych metod ochrony przez muszkami, komarami i innymi szkodliwymi owadami.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł