Wymiana klamki i szyldu w drzwiach – jak zmierzyć, dobrać i zamontować?

dodano:

Porady praktyczne

Niezależnie od tego, z jakiego rodzaju drzwiami mamy do czynienia, klamka jest ich kluczowym elementem. Zwykle służy przez długi czas, choć zdarzają się sytuacje, w których należy ją wymienić. Jej intensywna eksploatacja sprawia, że po latach może przestać ona działać prawidłowo, blokować się lub obracać wokół własnej osi. Jeśli naprawa nie wchodzi w grę, konieczna jest wymiana klamki w drzwiach na nową. Jak to zrobić, by uniknąć podstawowych błędów? Należy dokładnie zmierzyć miejsce na szyld i klamkę, a następnie dobrać pasujące elementy i precyzyjnie je zamontować.

Krok I, czyli jak dokonać pomiarów

Wymiana klamki w drzwiach wymaga wzięcia pod uwagę aktualnego rozstawu zamka. Dotyczy to wyłącznie klamek montowanych na długim szyldzie. Jak zmierzyć szyld do drzwi oraz rozstaw zamka, aby dobrze dopasować nowe elementy? W tym celu należy określić odległość od środka otworu na klamkę do środka górnej części otworu na klucz, wkładkę lub blokadę WC. Wymiar ten pozwoli wybrać idealnie dopasowany model. Najczęściej stosowany rozstaw w przypadku produktów dostępnych na polskim rynku wynosi 72 mm.

Krok II, czyli jak dobrać szyld do drzwi

Na rynku dostępne są szyldy długie i dzielone. W drzwiach wewnętrznych stosuje się oba rodzaje. W drzwiach zewnętrznych zdecydowanie częściej montowane są szyldy długie. Proste modele sprawdzają się w modnych, minimalistycznych wnętrzach, z kolei „stare” szyldy do drzwi pasują do stylistyki retro i podkreślają rustykalny charakter wnętrza. Aby wybrać odpowiedni szyld do drzwi, należy zwrócić uwagę na znajdujące się w nim otwory – decydują one o przeznaczeniu produktu.

Najpopularniejsze modele szyldów to:

  • szyldy bez przebicia – stosowane w drzwiach wewnętrznych
  • szyldy z otworem na klucz – stosowane w pomieszczeniach, do których dostęp ma być ograniczony
  • szyldy z przebiciem na wkładkę bębenkową – stosowane najczęściej w drzwiach wejściowych
  • szyldy z pokrętłem – stosowane najczęściej w toaletach i łazienkach.

W ofercie Kuchinox znajdują się szyldy do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych. Dostępne są w różnych kształtach – kwadratowym, okrągłym i prostokątnym – oraz w wielu odcieniach. Dzięki temu każdy może wybrać model adekwatnie do własnych potrzeb.

Przy wyborze szyldów do drzwi wymiary są kluczową kwestią. Można je sprawdzić na stronie producenta. Należy pamiętać, że ważne są nie tylko wysokość, szerokość i głębokość rozety, ale też rozstaw otworów montażowych. Aby dowiedzieć się więcej o doborze szyldów, przeczytaj artykuł Szyldy do drzwi – czym są i jak dobierać?

Krok III, czyli jak dobrać funkcjonalną klamkę

Wybierając klamkę do drzwi wewnątrzlokalowych, warto zwrócić uwagę na sposób jej montażu, materiał wykonania, ergonomiczny kształt i kompaktowy wymiar. Stylistykę klamek dobrze jest dopasować nie tylko do drzwi, ale też do kolorystyki ścian czy mebli oraz aranżacji pomieszczeń. Nowoczesne klamki wewnętrzne i zewnętrzne znajdują się w ofercie Kuchinox. Przeznaczone są do montażu zarówno na szyldach długich, jak i dzielonych. Dostępne są ich różne warianty – od klasycznych, chromowanych, przez rustykalne, aż po zdobione kryształkami, które idealnie sprawdzą się w stylistyce glamour. W ofercie znaleźć można standardowe klamki z klasyczną rękojeścią, klamki-gałki oraz modele przeznaczone do montażu w bramach. Kuchinox objął powierzchnię sprzedawanych klamek 2-letnią gwarancją, a ich mechanizm – aż 5-letnią gwarancją.

Krok IV, czyli jak wymienić klamkę w drzwiach

Pierwszym krokiem jest demontaż dotychczasowej klamki. By go dokonać, trzeba odkręcić śruby łączące klamkę z szyldem. Stary szyld można zdemontować przy użyciu śrubokrętu krzyżakowego. Jeśli otwór w drzwiach jest w dobrym stanie i odpowiada wymiarom nowego mechanizmu, można – po oczyszczeniu go – zamontować w nim nową klamkę. W otworze trzeba umieścić trzpień, a następnie ustawić klamkę w docelowej pozycji i przykręcić śruby mocujące. Ostatnim krokiem jest zamontowanie pochwytów. Nieco więcej uwagi i delikatności wymaga wymiana klamki w starych drzwiach. Aby uniknąć wiercenia, po ostrożnym zdjęciu klamki i szyldu można wymienić je na taki sam, lub podobny, zestaw.

Bogaty wybór szyldów i klamek z oferty Kuchinox pozwala z łatwością dopasować produkty do niemal każdego wnętrza – niezależnie od jego aranżacji. Na stronie producenta znajdują się też cenne inspiracje, które pomagają w doborze najlepszych rozwiązań. Szyldy i klamki z oferty Kuchinox dostępne są jako dwa oddzielne produkty, jednak znacznie popularniejszym i praktyczniejszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na gotowy zestaw. W ten sposób można wyraźnie ułatwić i przyspieszyć montaż obu elementów.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł
50% osób określiło artykuł jako pomocny