Zawory do baterii – rodzaje, wybór i montaż

dodano:

Porady praktyczne

Każda instalacja – wodna, gazowa czy centralnego ogrzewania – musi być wyposażona w zawór. To niezbędny element całej konstrukcji. Umożliwia on bezpieczne korzystanie m.in. z armatury łazienkowej czy kuchennej. W przypadku awarii bądź remontu pozwala na natychmiastowe odcięcie przepływu wody. W instalacji wodociągowej zawór montuje się do baterii, pralek oraz zmywarek. Jak dobrze go wybrać i właściwie przymocować?

Jaki zawór do baterii kuchennej?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zaworów, które różnią się nie tylko wyglądem, ale też funkcjonalnością i ceną. W związku z tym wiele osób może zastanawiać się, jaki zawór wybrać do baterii kuchennej. W sklepach zazwyczaj oferowane są dwa główne rodzaje zaworów:

  • grzybkowe
  • kulkowe.

Zawory grzybkowe w gospodarstwach domowych królowały lata temu. Już od dłuższego czasu skutecznie wypierane są przez wydajniejsze zawory kulkowe. Mają one mniej skomplikowaną budowę oraz prostsze działanie. Wyróżniają się też wyjątkową szczelnością i różnymi kombinacjami przepływu (mogą być dwudrożne czy trójdrożne).

Najczęściej stosowany zawór do baterii kuchennej to zawór kątowy kulkowy. Co ważne, warto wybierać elementy kute zamiast odlewanych. Mogą one kosztować nieco więcej, ale przyjmuje się, że nie rdzewieją z upływem czasu. Są ponadto odporne na pękanie pod wpływem wysokiego ciśnienia lub zmiany temperatury.

Warto zwrócić uwagę na materiał wykonania zaworu do baterii. Najlepiej, aby był to solidny mosiądz. Należy unikać produktów wytworzonych ze stopu cynku z aluminium – znanego jako znal. Tego rodzaju zawory szybko mogą się zepsuć, co prowadzi nawet do zalania lokalu.

Jaki zawór kątowy do baterii łazienkowej?

Jaki zawór wybrać do baterii łazienkowej? Podobnie jak w przypadku baterii kuchennej, warto postawić na wykonany z mosiądzu zawór kątowy. Wiele klasycznych produktów pokrytych jest chromem. Dzięki temu elementy z łatwością można dopasować do wystroju większości łazienek.

Na rynku dostępne są zawory do baterii umywalkowej w różnych kolorach. Jeżeli wnętrze utrzymane jest w industrialnym stylu, i zastosowano w nim czarną baterię umywalkową pokroju Gava, do kompletu można dopasować zawór kątowy czarny. Więcej inspiracji znajdziesz w artykule Łazienka w stylu loft – inspiracje aranżacyjne z wykorzystaniem produktów Kuchinox.

Przy zakupie należy zwrócić uwagę na wymiary przyłącza i odejście. Większość produktów ma podłączenie ½ cala do montowania do instalacji wodnej oraz ¾ cala do zakręcania wężyka. Niektóre mają też wbudowane filtry siatkowe, które chronią instalację przed zanieczyszczeniami i drobinkami kamienia, przedłużając jej trwałość.

Ciekawym rozwiązaniem jest zawór kątowy ceramiczny do baterii łazienkowej. Produkty tego typu wyposażone są w głowicę ceramiczną. Są zatem wygodne w użytkowaniu i jednocześnie prezentują się estetycznie.

Montaż zaworu kątowego do baterii – instrukcja

Montaż zaworu do baterii łazienkowej lub kuchennej będzie się nieco różnił ze względu na rodzaj produktu. Niemniej wiele kroków instalacji przebiega podobnie:

  1. Zakręć wodę w całym domu.
  2. Spuść wodę z rury zaworowej.
  3. Nałóż na gwint zaworu rozetę z zestawu.
  4. Owiń gwint pakułami lub nicią hydrauliczną.
  5. Nanieś na gwint pastę hydrauliczną.
  6. Wkręć zawór w rurę zaworową i dokręć kluczem.

Wybierając zawór do baterii, należy unikać produktów za kilka złotych. Solidne i wydajne modele z mosiądzu dostępne są już w cenie 20–30 zł. Warto również zwrócić uwagę na specyfikację zaworu. Produkty powinny wytrzymywać maksymalne ciśnienie robocze 10 barów i temperaturę 80–100 stopni Celsjusza.

W przypadku kupna nie tylko zaworów, ale też innych produktów, dobrze jest pamiętać o zachowaniu dowodu zakupu. W razie wystąpienia awarii paragon czy faktura stanowią podstawę do uwzględnienia jakichkolwiek roszczeń z tytułu poniesionych strat.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł