zlewozmywak

Trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek kuchnię w domu mieszkalnym bez zlewu i dostępu do wody. Chociaż wydaje się to całkiem oczywiste, to jest on tak istotnym elementem, że składa się na tzw. trójkąt roboczy. Określenie to odnosi się do projektowania kuchni w taki sposób, by wszystkie jej najważniejsze komponenty oddalone były od siebie o konkretną odległość.

Kuchnia ze zlewem w idealnym miejscu

Zlew, jako podstawowy element wyposażenia kuchni, musi być zainstalowany odpowiednio blisko lodówki i strefy obróbki termicznej żywności. Co ciekawe, projektanci dokładnie określili, jaki dystans jest najkorzystniejszy i w jaki sposób zaadaptować trójkąt roboczy w kuchni domowej. Uwzględnienie tych czynników z pewnością przełoży się na komfort gotowania.

Jeśli jesteś na etapie projektowania kuchni w nowym mieszkaniu lub przed remontem, zapoznaj się podstawowymi założeniami trójkąta roboczego. Według kluczowej reguły zlew musi znajdować się w pobliżu lodówki. Dobrze by było, aby odległość między elementami wynosiła ok. 120 cm, ale w przypadku mniejszych pomieszczeń może to być ok. 80 cm. Dzięki takiemu zlokalizowaniu zlewu wszystko, co wyjęte zostanie z lodówki, można będzie szybko umyć. Ta prozaiczna kwestia w znacznym stopniu ułatwia prace kuchenne. Co najważniejsze, odpowiednia odległość pomiędzy zlewem a lodówką pozwoli na zamontowanie blatu. Projektanci twierdzą, że nie powinien on być krótszy niż 120 cm, a przy tym nie podają jego maksymalnej długości. Według popularnego stwierdzenia – im więcej, tym lepiej.

Gdzie zamontować zlewozmywak jednokomorowy?

Odpowiednie planowanie przestrzenne ma olbrzymie znaczenie w niewielkich kuchniach lub aneksach kuchennych, w których liczy się każdy centymetr powierzchni roboczej. W takich przypadkach często okazuje się, że blat pomiędzy zlewem a kuchenką nie może mieć wspomnianych 120 cm. Rozwiązaniem odpowiednim dla małych pomieszczeń może być prosty zlewozmywak jednokomorowy. Nowoczesne kuchnie są często wyposażone w zmywarkę – dlatego, by zachować jak najdłuższy blat, możesz wybrać model bez ociekacza.

Jeśli zdecydujesz się na jedną komorę, zadbaj o to, by była ona odpowiednio głęboka – to kolejny sposób na maksymalizację powierzchni użytkowej w kuchni. Zlew o dużej głębokości pozwoli na wygodne mycie sporych garnków czy rozmrażanie warzyw i mięs. Więcej o wyborze zlewozmywaka do niewielkich kuchni dowiesz się z naszego artykułu Jak wybrać zlew do małej kuchni – praktyczne wskazówki.

Osoby dysponujące trudno ustawną przestrzenią lub kuchnią w kształcie litery „L” mogą rozważyć montaż zlewozmywaka narożnikowego. Jednokomorowe modele tego typu umożliwią umieszczenie powierzchni roboczej blisko okna, dzięki czemu prace będą mogły być wykonywane przy naturalnym świetle. Takie rozwiązanie pozwoli oszczędzić energię elektryczną. Dodatkowym plusem posiadania zlewu w pobliżu okna jest możliwość obserwacji bawiących się w ogrodzie dzieci lub podziwiania widoków.

Zlewozmywaki dwukomorowe do kuchni

Właściciele sporych kuchni mają łatwiej, jeśli chodzi o rozplanowanie trójkąta roboczego. Duża przestrzeń nie oznacza jednak całkowitego wykluczenia potencjalnych problemów. Mając do dyspozycji bardzo długi blat, trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy zlewem a lodówką – jeśli będzie ona zbyt duża, użytkowanie poszczególnych komponentów może stać się zwyczajnie niewygodne.
W kuchniach, w przypadku których nie trzeba przejmować się zbyt małą przestrzenią roboczą, znakomicie sprawdzą się zlewozmywaki dwukomorowe. Modele wyposażone w dwie komory pozwalają na jednoczesne wykonywanie różnych prac kuchennych.

Jeśli kuchnia ma znaczny metraż, dobrym rozwiązaniem może okazać się montaż zlewozmywaka na osobnej wyspie. Zaletą jest w tym przypadku uzyskanie rozległego i dostępnego z wielu stron miejsca pracy. Trójkąt roboczy musi zostać jednak odpowiednio zaprojektowany. Płytę grzewczą warto umieścić na wyspie blisko zlewu, a lodówka może być postawiona w zabudowie naprzeciw. Niezależnie od tego, jaki układ przypadnie Ci do gustu, pamiętaj o tym, by pozwolił zachować ergonomię.

Rodzaj zlewozmywaka a wygląd kuchni

Projektowanie kuchni nie ogranicza się jedynie do rozplanowania odpowiedniego układu znajdujących się w niej mebli i sprzętów. Równie ważne jest to, by przestrzeń zwyczajnie się podobała. Gdy etap projektowania będzie już za Tobą, zastanów się, jakiego rodzaju zlew pasuje do Twojego pomieszczenia. Osoby, które stawiają na klasyczny wygląd kuchni, mają do wyboru wiele typów uniwersalnych zlewozmywaków stalowych. Miłośnicy wnętrz o nowoczesnym charakterze mogą z kolei zdecydować się na modny i trwały zlewozmywak granitowy.

Współczesne zlewy dostępne są w różnych kształtach i kolorach, co pozwala na dopasowanie produktu do własnych potrzeb. Wybór odpowiedniego zlewozmywaka i zamontowanie go według reguł trójkąta roboczego pozwoli Ci cieszyć się modną i funkcjonalną kuchnią.