Zlew na wyspie – czy to dobry pomysł?

dodano:

Porady praktyczne

Jeszcze do niedawna miejsce montażu zlewozmywaka kuchennego było oczywiste – produkt niemal zawsze umieszczało się na blacie kuchennym. Z czasem coraz więcej inwestorów zaczęło otwierać kuchnie na salony i decydować się na postawienie wyspy kuchennej. Wraz z tą zmianą zaczęto dostrzegać korzyści wynikające z umieszczenia zlewu na wyspie lub półwyspie, w centralnej części kuchni.

Dziś zlew na wyspie w kuchni nikogo nie dziwi. Rozwiązanie to docenia wiele osób. Są jednak też tacy, którzy z różnych względów preferują montaż zlewu w ciągu szafek lub pod oknem. Które miejsce jest lepsze na umieszczenie zlewozmywaka i dlaczego? Czy zlew na wyspie stanie się niebawem standardowym elementem większości polskich domów?

Zlew na wyspie, czyli modnie i funkcjonalnie

Zlewozmywak na wyspie coraz częściej zauważyć można w nowoczesnych kuchniach. Co kieruje domownikami, kiedy decydują się na takie miejsce montażu? Są to zarówno względy estetyczne, jak i funkcjonalne. Większość współczesnych kuchni wyposażona jest w zmywarki. To one odpowiadają za bieżące mycie naczyń. Zlewozmywaki służą jako dodatkowe miejsce, w którym można opłukać filiżankę, umyć warzywa i owoce czy napełnić garnek. Umieszczenie zlewu na wyspie zapewnia swobodny dostęp do bieżącej wody i komfort pracy w strefie zmywania. Dodatkowo pozwala uzyskać ciekawy efekt aranżacyjny – kuchnia prezentuje się wówczas luksusowo i nowocześnie.

Zlewozmywak jednokomorowy na wyspie

Co lepiej zamontować na kuchennej wyspie – zlew jedno- czy dwukomorowy? To zależy od potrzeb domowników. Jeśli w domu znajduje się zmywarka, wystarczający powinien okazać się zlewozmywak jednokomorowy. Spełni on wszystkie najważniejsze zadania, a przy tym pozwoli na zachowanie miejsca na blacie. Trzeba pamiętać, że zlew zamontowany na wyspie będzie stanowił centralny punkt pomieszczenia, widoczny z salonu. Warto więc wybrać model, który prezentuje się estetycznie.

W ofercie Kuchinox można znaleźć wiele modnych zlewów, które nadają się do montażu na wyspie lub półwyspie. Klienci najchętniej decydują się na modele granitowe, jednokomorowe, kwadratowe lub prostokątne. Mały zlew na wyspie wygląda elegancko, a jednocześnie pozwala swobodnie wykonać w strefie zmywania wszystkie niezbędne czynności. By dopełnić aranżację, do zlewozmywaka należy dobrać utrzymaną w podobnym stylu baterię.

Zlew na wyspie – montaż to nie wszystko

Aby kuchenna wyspa była funkcjonalna, należy dobrze przemyśleć umiejscowienie zlewu, dobrać odpowiedni model i zadbać o właściwy sposób montażu. Sama instalacja to jednak nie wszystko. Jeszcze przed podjęciem decyzji o umieszczeniu zlewu na wyspie trzeba sprawdzić, czy do mebla można poprowadzić instalację wodno-kanalizacyjną. W przypadku wyspy konieczne jest umieszczenie jej pod podłogą, co wiąże się zwykle z koniecznością wymiany płytek lub paneli. Jeśli wykonanie instalacji jest niemożliwe, kompromisem może okazać się półwysep kuchenny. Doskonale sprawdza się on w niewielkich pomieszczeniach, zapewniając domownikom wszystkie zalety wyspy, a doprowadzenie do niego instalacji jest łatwe, ponieważ rury można ukryć w kuchennych szafkach. By dowiedzieć się więcej o prawidłowym montażu zlewu, przeczytaj artykuł Jak dobrać i zamontować zlewozmywak do szafki? Praktyczne wskazówki.  

Wyspa kuchenna ze zlewem i płytą

Wymiary kuchni oraz jej układ mają kluczowe znaczenie dla możliwości postawienia w niej wyspy. Bez odpowiedniej przestrzeni takie rozwiązanie nie będzie możliwe. Jeśli jednak kuchnia jest przestronna i otwarta na salon, można z powodzeniem umieścić w niej wyspę lub półwysep, a na nich nie tylko zlew, ale też inne kuchenne sprzęty. Na wyspie doskonale sprawdza się płyta grzewcza lub indukcyjna wraz z okapem. Dzięki niewielkiej odległości od zlewu łatwiej jest myć naczynia, w których przygotowane zostały posiłki. Warto pamiętać o zachowaniu tzw. trójkąta roboczego, składającego się ze zlewozmywaka, kuchenki oraz lodówki. W pobliżu zlewu dobrze jest umieścić zmywarkę – ułatwi to wkładanie do niej brudnych naczyń.

Zlew pod oknem czy na wyspie – gdzie sprawdzi się lepiej?

Czy warto zdecydować się na montaż zlewozmywaka na wyspie? Opinie są podzielone. Wiele osób ceni to rozwiązanie ze względu na wygodę, funkcjonalność i nowoczesny styl. Wyspa optycznie powiększa przestrzeń, ułatwia wspólne gotowanie i sprzyja porannym spotkaniom przy kawie. Zlewozmywak na wyspie zapewnia swobodny dostęp do strefy zmywania z każdej strony, co wyraźnie wpływa na komfort codziennej pracy w kuchni – zwłaszcza jeśli przebywa w niej jednocześnie kilka osób. Zlew na wyspie, w zależności od jego wielkości i konstrukcji, może służyć nie tylko jako miejsce mycia naczyń i produktów spożywczych, ale też jako dodatkowa przestrzeń robocza.

Mimo wielu zalet montażu zlewu na wyspie wciąż wiele osób preferuje umieszczenie zlewozmywaka w ciągu szafek. Nie brakuje też tych, którzy decydują się na montaż zlewu przy oknie – podczas zmywania naczyń mogą oni obserwować naturę lub bawiące się w ogrodzie dzieci. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego wybór miejsca montażu zlewu powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami i potrzebami domowników. Oczywistą kwestią, która niejednokrotnie przesądza o miejscu montażu, jest układ pomieszczenia i specyfika instalacji wodno-kanalizacyjnej.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł