Zlew z ociekaczem czy bez – wady i zalety rozwiązania

dodano:

Porady praktyczne

Wybierając zlewozmywak do kuchni, najpierw należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest produkt. Od tego w dużej mierze zależy ostateczna cena zlewu, a także jego wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne czy wysokie temperatury. Jednak poza tym trzeba zastanowić się, czy lepszy będzie zlew z ociekaczem, czy bez. Zanim podejmiesz decyzję, poznaj wady i zalety obu rozwiązań.

Zlew z ociekaczem – wady i zalety

Ociekacz jest jednym z dodatkowych elementów zlewu. Bez dwóch zdań, wiele osób powinno przeanalizować, czy jest to niezbędne wyposażenie kuchni – szczególnie w przypadku małych pomieszczeń. Niemniej wcześniej warto zapoznać się z innymi, ważniejszymi parametrami zlewów, na które trzeba zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu. Więcej na ten temat piszemy w artykule Rodzaje zlewozmywaków – porównanie i wskazówki.

Zarówno zlewy z ociekaczem, jak i bez to wyposażenie kuchni, które ma spełnić oczekiwania konkretnej grupy użytkowników. Obecność ociekacza sprawia, iż zlew jest bardziej funkcjonalny i praktyczny. Dzięki niemu z łatwością myje się naczynia i bardziej komfortowo korzysta się z kuchni. Te zalety szczególnie odczują osoby, które dużo gotują, m.in. dla całej rodziny, ale także te, które wszystkie naczynia myją w zlewie, z powodu braku zmywarki.

W takiej sytuacji najlepiej wyposażyć kuchnię w 1,5- bądź 2-komorowy zlewozmywak kuchenny z ociekaczem. Dzięki temu rozwiązaniu w jednej komorze można składować brudne talerze, kubki, garnki i sztućce, w drugiej je myć, natomiast na ociekaczu – suszyć naczynia, owoce czy warzywa. Skapująca z nich woda będzie spływać żłobieniami prosto do komory. Element doskonale sprawdzi się również jako miejsce rozmrażania np. mięsa. Topniejący lód przedostanie się wprost do wnętrza komory.

Zlew z ociekaczem ma również swoje wady. Niewątpliwie zajmuje on dużo miejsca, dlatego nadaje się głównie do średnich i dużych kuchni. W małych pomieszczeniach jego zastosowanie może być nieco problematyczne. Poza tym to rozwiązanie, które ze względu na swą wielkość może odebrać wnętrzu subtelność i wyglądać mniej estetycznie niż mały wpuszczany zlew bez ociekacza. Niemniej, chcąc korzystać z tej funkcjonalności i wciąż cieszyć się wysublimowanym stylem kuchni, warto przyjrzeć się naszym zlewozmywakom z półociekaczami, takim jak JUNAK zlewozmywak jednokomorowy z półociekaczem bądź CELEBES zlewozmywak granitowy jednokomorowy z półociekaczem.

Zlewozmywak bez ociekacza

Zlew bez ociekacza – wady i zalety

Główne zalety zlewów bez ociekacza to ich niewielki rozmiar i estetyczny wygląd. Dzięki temu nie zakłócają one wystroju wnętrza i pozostają niemal niezauważalne. Poza tym modele te są zazwyczaj tańsze niż zlewy z ociekaczem. Doskonale nadają się do małych kuchni, szczególnie tych wyposażonych w zmywarkę. Na zlew bez ociekacza powinny zdecydować się osoby, które rezygnują z ręcznego mycia naczyń.

Wady zlewu bez ociekacza mogą odczuć szczególnie osoby, które często gotują. Brak ociekacza to brak dodatkowego miejsca na rozmrażanie mięsa oraz warzyw, a także suszenie umytych sztućców czy talerzy. Decydując się na zlew bez ociekacza, trzeba mieć zmywarkę bądź zaopatrzyć się w osobną suszarkę na naczynia, którą można umieścić np. w szafce nad zlewem.

Zlewy z ociekaczem to z reguły produkty droższe, jednak bardziej funkcjonalne. Zdecydowanie więcej argumentów przemawia za wyborem zlewu z ociekaczem. To tylko kwestia czasu, aż wszyscy domownicy poczują komfort wynikający z lepszego wyposażenia zlewozmywaka. Na ten krok decydują się szczególnie duże rodziny, w których garnków jest zawsze dużo i nie wszystkie mieszczą się w zmywarce. Poza tym nie każde naczynie można w niej myć – dotyczy to m.in. plastikowych talerzy dla dzieci czy lunchboxów. Wówczas doskonałym miejscem na suszenie przedmiotów może okazać się właśnie ociekacz.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł