Nowa bateria kuchenna

Wymiana baterii kuchennej nie musi być jednoznaczna z koniecznością zatrudnienia fachowca. Przygotowaliśmy prostą instrukcję, dzięki której element wymienisz samodzielnie. Pamiętaj, że przeciekająca bateria lub jej ograniczona ruchomość mogą wskazywać na poważną awarię – dlatego nie warto zwlekać z wymianą. W przeciwnym razie może dojść do niekontrolowanego wycieku.

Jak zdemontować baterię kuchenną?

Warto przygotować się na ewentualny wyciek (choć w przypadku postępowania zgodnego z instrukcją nie powinien się zdarzyć). Nieocenioną pomocą w walce z wodą w kuchni będą stare ręczniki i chłonne szmatki. Kolejnym przedmiotem, który przyda się w trakcie demontażu baterii, jest klucz nastawny. Z jego zastosowaniem możesz zakręcić zawór główny i spuścić z instalacji znajdującą się w niej wodę. Kiedy woda przestanie ściekać, można rozpocząć demontaż baterii.

Proces demontażu zaczyna się od poluzowania wężyków od ciepłej i zimnej wody. Następnie należy odkręcić śrubę mocującą korpus baterii. Odkręconą baterię trzeba delikatnie wyjąć z otworu w zlewozmywaku lub blacie. Korzystając z okazji, otwór można dokładnie wyczyścić – dzięki temu instalacja nowej baterii przebiegnie sprawniej.

Jak zamontować baterię kuchenną?

Montaż nowej baterii kuchennej to niejako odwrotność jej demontażu. Przeprowadza się go praktycznie tak samo, tylko w zmienionej kolejności. Trzeba więc zacząć od przyłączenia wężyków do ciepłej i zimnej wody. Mocować należy je do uzyskania wyczuwalnego oporu (w przeciwnym razie bateria będzie nieszczelna). Tak przygotowaną baterię możesz włożyć do otworu zlewozmywaka i przykręcić, dbając o to, by wylewka była ustawiona w odpowiednim kierunku, a całość prezentowała się estetycznie i była funkcjonalna. Na koniec można odkręcić zawór główny i sprawdzić, czy bateria działa. Gotowe!

Montaż baterii kuchennej ściennej

Baterie ścienne są zazwyczaj umieszczane w kuchniach retro. Jeśli wymieniasz starą baterię na nową, musisz dostosować się do już istniejącego połączenia. Zamiana elementu jednouchwytowego na baterię z dwoma uchwytami nie stanowi problemu. Przed przystąpieniem do montażu baterii ściennej upewnij się, czy odpływ wody jest odłączony.

Montaż należy rozpocząć od przykręcenia przyłączy do końcówek instalacji wodnej. Połączenia gwintowe mogą wymagać dodatkowego uszczelnienia. Konieczne jest też sprawdzenie, czy przyłącza ustawione są pod kątem prostym na równej wysokości. Kolejnym krokiem jest umieszczenie w mimośrodach rozety oraz przymocowanie uszczelek z filtrem wewnątrz nakrętek mocujących baterię. Całość należy dokładnie przykręcić kluczem nadstawnym. Po zamontowaniu baterii warto sprawdzić jej szczelność, otwierając strumień wody.

Montaż baterii kuchennej na blacie

Instalacja baterii kuchennej na blacie przebiega podobnie jak montaż baterii na zlewozmywaku. W tym przypadku konieczne jest zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy wylewką a krawędzią zlewu. Powinna być ona na tyle duża, aby możliwe było swobodne napełnianie garnków wodą. Do baterii mocowanej na blacie polecamy dobrać długą, elastyczną wylewkę. W ofercie Kuchinox znajdziesz praktyczne modele z serii Elza, idealne do montażu przy zlewozmywaku. Poznaj dostępne warianty:

Jak wybrać baterię kuchenną?

Dobra bateria to taka, która pasuje do stylu kuchni oraz jest funkcjonalna i trwała. W naszym katalogu znajdziesz duży wybór sprawdzonych produktów. Oferowane przez nas baterie są dostępne w wielu kolorach – możesz wybierać spośród modnych, czarnych baterii do kuchni, a także baterii chromowanych oraz wykończonych z zastosowaniem mosiądzu. Praktycznym rozwiązaniem jest montaż minimalistycznego modelu z ruchomą wylewką, która znacznie ułatwia korzystanie ze zlewu. Więcej na temat doboru elementów dowiesz się z artykułu Baterie kuchenne – rodzaje i przeznaczenie.

Podsumowanie

Wymiana baterii kuchennej to czynność, z którą może poradzić sobie niemal każdy. Jedynym narzędziem, którego potrzebujesz, jest klucz nastawny. Chwila wolnego czasu i postępowanie według instrukcji wystarczą, by stara bateria odeszła w zapomnienie!