Baterie z termostatem – 5 rzeczy, które warto wiedzieć na ich temat

Natrysk z termostatem

W niektórych łazienkach zauważyć można baterie prysznicowe i wannowe z pokrętłem do dokładnej regulacji temperatury wody i blokadą na 38°C. To nic innego jak baterie termostatyczne. Są one coraz częściej stosowane przez właścicieli mieszkań, jednak nadal nie stały się standardem wyposażenia większości łazienek. Częściowo jest to wina ich wyższej ceny. Niemniej baterie termostatyczne posiadają bardzo dużo zalet, które cenią ich użytkownicy. Oto 5 rzeczy, które warto wiedzieć, jeśli rozważa się instalację tego typu armatury.

Działanie i budowa baterii z termostatem

Warto być świadomym użytkownikiem i na samym początku poznać budowę oraz działanie baterii z termostatem, by lepiej zrozumieć mechanizm tej armatury i właściwie o nią dbać. Konstrukcja baterii termostatycznej nieco się różni od budowy modelu standardowego. Przede wszystkim produkt wyposażony jest w głowicę termostatyczną, która umożliwia błyskawiczne przełączanie zimnego i ciepłego strumienia wody. Najlepszym i najtrwalszym rozwiązaniem są głowice ceramiczne.

Poza tym zwykle z jednej strony baterii znajduje się pokrętło do regulacji ciśnienia wody, a z drugiej strony – do regulacji temperatury. Jej budowa oraz funkcjonalność zależą również od tego, ilu obiegowy jest dany model. Bateria natryskowa termostatyczna MER ROUGE to rodzaj baterii jednoobiegowej, obsługującej tylko jedno podłączenie – w tym przypadku słuchawkę prysznicową. Z kolei dwuobiegowe baterie zastosowano np. w kolumnie natryskowej z baterią termostatyczną BORO, gdyż w takiej konstrukcji konieczna jest obsługa strumienia słuchawki, a także górnej deszczownicy. Więcej na temat armatury łazienkowej można dowiedzieć się z artykułu Rodzaje i sposoby doboru natrysków prysznicowych.

Oszczędność wody z baterią termostatyczną

Charakterystyczną cechą baterii termostatycznych jest możliwość oszczędzania wody. Zawdzięcza się to temu, że woda o pożądanej temperaturze jest dostarczona niemal od razu i nie trzeba na nią czekać, marnując zbędnie kilka litrów wody. Ponadto, chcąc wybrać najbardziej ekologiczną baterię z termostatem, powinno się zwrócić uwagę na klasę przepływu. Wyróżnia się 6 klas przepływu, a do najbardziej ekonomicznych należą klasy Z oraz A.

  • Klasa Z – ≤ 15 l/s
  • Klasa A – ≤ 25 l/s
  • Klasa S – ≤ 33 l/s
  • Klasa B – ≤ 42 l/s
  • Klasa C – ≤ 50 l/s
  • Klasa D – ≤ 63 l/s

Wśród baterii termostatycznych oraz zestawów natryskowych z bateriami termostatycznymi oferowanych przez Kuchinox większość produktów posiada najlepsze klasy przepływu wody – Z i A.

Bezpieczeństwo i komfort

Baterie z termostatem to rozwiązania, które zapewniają poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Przede wszystkim w ciągu już nawet jednej sekundy uzyskuje się odpowiednio ciepłą wodę. Nie trzeba czekać, aż strumienie się zbalansują. Poza tym baterie termostatyczne niwelują ryzyko poparzenia. Ponadto posiadają specjalny przycisk blokady, którego użycie uniemożliwia przepływ wody o temperaturze wynoszącej np. 38°C. Między innymi z tych dwóch powodów są to rozwiązania polecane do łazienek, z których korzystają dzieci lub osoby starsze.

Montaż baterii z termostatem

Zarówno zwykłe baterie, jak i te z termostatem dzieli się na natynkowe i podtynkowe. Te pierwsze są łatwiejsze w montażu i podłącza się je bezpośrednio do gotowych miejsc wypływu wody na wykończonej już powierzchni ściany. Z kolei baterie termostatyczne podtynkowe składają się z dwóch elementów. Jeden z nich – podtynkowy – należy schować w ścianie, wykonując wnękę. Przez to konieczne jest ściągnięcie glazury. Trzeba też wziąć pod uwagę, że w przypadku awarii, wymiany czy serwisu użytkownicy armatury podtynkowej muszą liczyć się z ingerencją w ściany.

Baterie natynkowe, ze względu na swoją prostotę, wybierane są znacznie częściej. Jednak ich zwolennikami z pewnością nie będą osoby, które pod prysznicem stawiają na oszczędność miejsca i estetykę. Baterie podtynkowe prezentują się bardziej subtelnie oraz nowocześnie niż natynkowe oraz wydają się być integralną częścią ściany. Prezentują się niezwykle estetycznie i zdecydowanie zajmują mniej przestrzeni.

Kalibracja baterii z termostatem

Ponadto podczas montażu baterii termostatycznej trzeba pamiętać o jej kalibracji. Pierwotna regulacja dostosowana jest do specjalnych norm i parametrów fabrycznych. Temperatura i ciśnienie wody w domu użytkownika mogą się różnić od tych w fabryce. Dlatego, by przy blokadzie 38°C rzeczywiście uzyskiwać odpowiednią temperaturę, armaturę trzeba odpowiednio skorygować.

Do tego potrzebny jest termometr, by zmierzyć temperaturę wypływającego strumienia wody. Jeżeli po uruchomieniu przepływu temperatura wody ustawiona na pokrętle różni się od temperatury, którą wskazuje termometr, wymagana jest kalibracja baterii termostatycznej. Wtedy zwykle trzeba zdjąć zaślepkę pokrętła do regulacji temperatury, a następnie samo pokrętło. Po tym znów należy uruchomić przepływ wody i kręcić głowicą termostatyczną do uzyskania na termometrze 38°C.

Te 5 najważniejszych faktów dotyczących baterii z termostatem świadczy nie tylko o tym, że to rodzaj armatury, w który zdecydowanie warto zainwestować, ale również o tym, że montaż tej baterii w łazience to wcale nie taka skomplikowana sprawa. Z pewnością podczas wyboru warto zwrócić uwagę na liczbę obiegów i rodzaj natrysku, do którego ma zostać zastosowana armatura z termostatem. Ważne jest również wyposażenie produktu w systemy, które poprawiają komfort użytkowania, m.in.  system antykamień czy system antyskręt.