Deszczownica do kolumny natryskowej – co warto wiedzieć i jak wybrać?

dodano:

Porady praktyczne

Kolumna natryskowa z deszczownicą to standard w niemal każdej nowocześnie urządzonej łazience. Dlaczego zestaw z deszczownicą to lepsze rozwiązanie od natrysku punktowego lub natrysku na drążku? Sprawdź, co warto wiedzieć na temat tego rodzaju łazienkowej armatury. Wybór deszczownicy wcale nie należy do najłatwiejszych. Dlatego podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów.

Kolumna natryskowa z deszczownicą – czy warto?

Prysznic z deszczownicą czy słuchawką? To pytanie zadaje sobie wiele osób urządzających lub remontujących łazienkę. Odpowiadamy – prysznic z deszczownicą i słuchawką – czyli kompleksowa kolumna natryskowa. Dzięki niej w domu można stworzyć klimatyczne domowe SPA. Deszczownica umożliwia kąpiel w strugach wody, które imitują krople deszczu, pokrywające całe ciało. Wobec tego użytkownicy mogą odprężyć się po całym dniu aktywności.

Deszczownica do kabiny prysznicowej i do wanny – jak wybrać?

Deszczownice z reguły montuje się w kabinie prysznicowej. Tego rodzaju armaturę można zainstalować również w przypadku wanny. Dobór deszczownicy do wanny i kabiny prysznicowej będzie się jednak różnił. Zanim do tego przejdziemy, warto poznać charakterystykę dwóch głównych rodzajów deszczownic:

  • Deszczownica sufitowa (podtynkowa) – wszystkie jej elementy instalacyjne znajdują się pod tynkiem. Montaż deszczownicy podtynkowej należy więc zaplanować jeszcze przed położeniem tynku. Dzięki temu uniknie się późniejszego kucia ścian. Sama deszczownica może być „schowana” w suficie lub zwisać na ramieniu.  Oba rozwiązania zajmują mało miejsca i prezentują się niezwykle estetycznie.
  • Deszczownica prysznicowa (natynkowa) – składa się z deszczownicy, baterii oraz słuchawki połączonych kolumną natryskową. To kompleksowe wyposażenie łazienki, dość łatwe w montażu. Drążek przytwierdza się bezpośrednio do ściany, a przyłącza mimośrodowe – do końcówek instalacji wodociągowej.

Wielkość deszczownicy do wanny

Do wanny najlepiej zamontować kolumnę natryskową z deszczownicą mniejszych rozmiarów. W tym przypadku sprawdzi się kolumna natryskowa CENTO z deszczownicą o średnicy 200 mm i całkowitej wysokości konstrukcji 1000 mm. Decydując się na tego typu rozwiązanie, powinno się zabudować wannę parawanem nawannowym. W przypadku wanny zwykle nie montuje się deszczownic sufitowych, gdyż w takiej sytuacji zwiększa się ryzyko zachlapania podłogi.

Wielkość deszczownicy do kabiny prysznicowej

Wybór deszczownicy do kabiny prysznicowej zależy od indywidualnych preferencji właściciela łazienki. Niemniej trzeba wiedzieć, że jej wielkość powinno się dobrać odpowiednio do wielkości kabiny. Jedne z najmniejszych standardowych wymiarów kabiny na rynku to 75 × 90 cm oraz 80 × 80 cm. W takich sytuacjach zwykle montuje się okrągłe deszczownice o średnicy 200 mm lub kwadratowe – 200 × 200 mm.

W większych kabinach o wymiarach 90 × 90 cm czy 90 × 100 cm stosuje się deszczownie o średnicy co najmniej 300 mm. Kolumna natryskowa BORO z baterią termostatyczną zapewnia wysoki komfort kąpieli nawet w większych kabinach. Woda wypływająca z obszernej deszczowni pokrywa całe ciało, a bateria termostatyczna umożliwia błyskawiczne nagrzanie wody. Więcej na temat tego typu armatury można przeczytać w artykule Baterie z termostatem – 5 rzeczy, które warto wiedzieć na ich temat.

Deszczownica z kolumną ze złotymi elementami

Na jakiej wysokości powinna być deszczownica?

Deszczownica powinna znajdować się na wysokości 210–220 cm od posadzki. W przypadku wysokich domowników warto wziąć pod uwagę, że deszczownicę powinno montować się tak, by znajdowała się przynajmniej 20–25 cm nad głową najwyższej osoby. Z kolei bateria prysznicowa powinna być instalowana na wysokości pasa osoby dorosłej – 110–130 cm od podłogi.

Kolumna natryskowa z deszczownicą to rozwiązanie, które wyróżnia się swobodą regulacji wysokości zarówno deszczownicy, jak i słuchawki prysznicowej. To istotnie wpływa na poprawę komfortu kąpieli zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Czarne i  chromowane deszczownice

W ofercie marki Kuchinox znajdują się różne modele kolumn natryskowych z deszczownicą. Wśród nich można odnaleźć konstrukcje o tradycyjnym designie z klasycznym wykończeniem typu chrom. Doskonale nadają się do łazienek w aranżacji skandynawskiej, nowoczesnej czy boho. W naszym katalogu nie brakuje też produktów o ciekawym wzornictwie, które przypadną do gustu osób lubiących nieszablonowe rozwiązania. W tym przypadku na uwagę zasługują czarne kolumny natryskowe Kuchinox z serii ALANIS, z elementami w kolorze złota. Tego typu produkty znakomicie prezentują się w loftowych łazienkach.

Kolumna natryskowa zwykle kosztuje więcej niż sam zestaw natryskowy na drążku lub prysznic punktowy. Niemniej to armatura warta swej ceny. Szeroki strumień wody, imitujący deszcz, który pokrywa całe ciało, daje poczucie wyjątkowego odprężenia. Wiele modeli tego rodzaju natrysków wyposażonych jest w słuchawkę z trzema trybami strumieni: deszczowym, mieszanym i hydromasażem. Dzięki temu codzienna kąpiel staje się wyjątkowo przyjemna.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł