Garderoba przenośna – elementy, wskazówki i inspiracje

dodano:

Porady praktyczne

Garderoba zwykle kojarzy się z osobnym pomieszczeniem do przechowywania rzeczy. To pokój często spotykany w domach jednorodzinnych bądź w nowoczesnych mieszkaniach o dużych powierzchniach. A co z mniejszymi lokalami? Czy posiadacze niewielkich tzw. M2 bądź M4 nie mają szans na garderobę? Mają i dlatego na rynku można spotkać garderoby przenośne. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania oraz kiedy warto się na nie zdecydować?

Przenośna garderoba na kółkach – zalety

Przenośne garderoby na kółkach, jak każde wyposażenie, mają swoje wady i zalety. Jednak, zależnie od oczekiwań użytkownika, to, co dla jednego będzie wadą, dla drugiego może stanowić zaletę. Niemniej pierwszą zaletą garderób przenośnych, jaka przychodzi na myśl, jest ich wyjątkowo niska cena. Najtańsze modele mogą kosztować nawet poniżej 100 zł. Wynika to z faktu, że garderoba na kółkach składa się głównie z metalowych stelaży i drążków.

Jednak niech konstrukcja ta nikogo nie zmyli – mimo że jest minimalistyczna, przez długi czas zachowa swój idealny stan. Co ważne, garderoba na kółkach jest  także lekka. Dzięki temu swobodnie można się z nią przemieszczać w całym mieszkaniu. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się, gdy w domu mieszka wiele osób, a przygotowanie się do wyjścia zależne jest od dostępności konkretnego pomieszczenia.

Na garderoby przenośne często decydują się również osoby mieszkające ze sublokatorami bądź żyjące w małych mieszkaniach, w których nie ma miejsca na dużą szafę. Garderoby na kółkach zapewniają też szybki dostęp do najchętniej noszonych ubrań – danej rzeczy nie trzeba szukać między regałami i innymi przedmiotami. To, w co ubieramy się najczęściej, można po prostu zawsze mieć w przenośnej garderobie.

Co więcej, w jej dolnej części zwykle są zamontowane półki, na których można umieścić dodatki do garderoby przenośnej, np. pudełka, torby czy organizery, co pozwoli na estetyczne przechowywanie obuwia, galanterii i innych drobnostek. Warto także wiedzieć, że szerokość oraz wysokość drążków można regulować w celu dopasowania garderoby do własnych potrzeb.

To akcesorium doskonale sprawdzi się nie tylko w domu, ale również w biurach, poczekalniach, restauracjach czy instytucjach kultury. Przybywający do nich goście, pracownicy czy klienci mogą z łatwością zostawić w przenośnej garderobie odzież wierzchnią. Sprzęt nie będzie zajmował dużo miejsca i dodatkowo jest mobilny.

Przenośna garderoba na kółkach – wady

Do wad garderoby przenośnej trzeba zaliczyć konieczność zachowania ostrożności wobec dużego obciążenia. Co prawda, nowoczesne rozwiązania są w stanie zapewnić udźwig do nawet 50 kg, jednak nie każdemu takie parametry wystarczą. Szczególnie wówczas, gdy w garderobie przenośnej umieści się ciężkie komplety garniturów, skór, butów czy odzieży zimowej.

Niemniej na rynku garderób przenośnych udźwig 50 kg to dosyć imponujący wynik, którym wyróżnia się np. SYNTIA – garderoba na kołach, wykonana ze stali węglowej. Jednak większość standardowych rozwiązań zwykle posiada udźwig do 15–20 kg na jednym drążku.

Kolejny mankament to fakt, iż przenośna garderoba nie pasuje do każdego rodzaju wnętrza. Jej szkielet doskonale będzie wyglądał w industrialnych, minimalistycznych, nowoczesnych czy skandynawskich pomieszczeniach. Jednak już gorzej może wypadać we wnętrzu utrzymanym w stylu klasycznym, boho lub orientalnym.

Korzystanie z otwartej garderoby przenośnej może okazać się również problemem, gdy w domu przebywają zwierzęta bądź małe dzieci. Wówczas na ubraniach może pojawiać się sierść, a w przypadku małych zwierząt czy dzieci trzeba liczyć się z ryzykiem zniszczenia przechowywanych przedmiotów. Aby temu zapobiec, warto zaopatrzyć się dodatkowo w pokrowiec na ubranie.

Przeglądanie rzeczy z garderoby

Garderoba przenośna – inspiracje

Przenośna garderoba, wbrew pozorom, nie musi służyć wyłącznie do przechowywania ubrań i butów. W pudełkach i organizerach można schować również kosmetyki czy akcesoria do pielęgnacji i makijażu. Więcej inspiracji uwzględniliśmy w naszym artykule o przydatnych akcesoriach do garderoby.

Z odrobiną chęci, czasu i kreatywności z przenośnej garderoby można uczynić swego rodzaju toaletkę. Ergonomiczny kształt garderoby sprawia, że można na niej zawiesić nie tylko sukienki, żakiety, marynarki czy płaszcze, ale także lustro. Dzięki temu chwilę po zmianie ubrań można się przejrzeć, a przy okazji poprawić makijaż czy ułożyć fryzurę.

Garderoba nie jest szczególnie dostosowana do zawieszania lustra, ale zdecydowanie można pokusić się o takie urozmaicenie. Ze względu na jej ruchomą podstawę najlepiej stworzyć toaletkę, montując lustro akrylowe – nietłukące się. Ponadto całą konstrukcję można urozmaicić dekoracyjnymi lampkami czy diodami. Z kolei po wyposażeniu przenośnej garderoby w podwieszany organizer, można zyskać miejsce na kilka pamiątkowych fotografii czy na listę „to do”.

Przenośna garderoba, jak każdy produkt, ma swoje wady i zalety. Z pewnością, jeśli ktoś oczekuje kompleksowego i solidnego rozwiązania, będącego w stanie pomieścić ubrania kilku osób, lepiej zdecydować się na tradycyjną szafę. Z kolei osoby zamieszkujące mniejsze przestrzenie czy wynajmujące pokój z pewnością zachwycą się przenośną garderobą. Docenią ją również ci, którzy zawsze chcą mieć pod ręką najczęściej noszone ubrania.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł