Gdzie umieścić strefę zmywania w kuchni?

dodano:

Porady praktyczne

Remont lub budowa kuchni to niemałe wyzwanie. Sen z powiek spędza nie tylko wybór odpowiednich mebli i armatury, ale też właściwe ich usytuowanie. Zlewozmywak to element, bez którego nie można wyobrazić sobie codziennego funkcjonowania. Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu strefy zmywania praca będzie przebiegała sprawnie. Potrzebujesz inspiracji? Podpowiadamy, gdzie umieścić zlew, by korzystanie z niego było wygodne.

GDZIE UMIEŚCIĆ ZLEWOZMYWAK W KUCHNI?

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest ustawienie elementów wyposażenia kuchni zgodnie z kolejnością, w której będzie się z nich korzystać. W myśl tej zasady zlewozmywak powinien znajdować się między lodówką a kuchenką – jest to najczęściej stosowany układ. Dobrze, jeżeli znajdzie się między nimi przestrzeń operacyjna, czyli fragment blatu. Dzięki temu będziesz mieć miejsce na krojenie i przyprawianie potraw oraz na postawienie naczyń, które nie zmieszczą się w zlewie.

ZLEW PRZY KUCHENCE CZY ZLEW PRZY LODÓWCE?

Jak radzić sobie w przypadku bardzo małego metrażu? Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że umieszczenie zlewu przy kuchence gazowej nie jest dobrym pomysłem. Zbyt mała odległość od palników może poskutkować ich zalaniem. Ta sama zasada dotyczy rozwiązania, jakim jest zamontowanie zlewu przy płycie indukcyjnej. Znacznie bezpieczniejszą opcją jest usytuowanie elementu w pobliżu lodówki – wówczas należy jedynie zadbać o bezpieczne podłączenie instalacji elektrycznej. Więcej o ergonomicznym rozplanowaniu strefy zmywania dowiesz się z artykułu Zlew jako element trójkąta roboczego w kuchni.

ZLEW POD OKNEM – ZALETY I WADY ROZWIĄZANIA

Umieszczenie zlewozmywaka przy oknie to z reguły bardzo dobry pomysł. Zalety takiego usytuowania zlewu to dostęp do światła dziennego oraz możliwość cieszenia się pięknym widokiem podczas zmywania. Rozwiązanie to wymaga jednak dodatkowych obliczeń. Należy wziąć pod uwagę odpowiednią wysokość i miejsce montażu baterii kuchennej, tak by nie utrudniała otwierania okna. Minusem może być też ryzyko zachlapania szyby czy zasłony – nie jest to jednak uciążliwy problem.

ZLEW NA WYSPIE KUCHENNEJ

Największą zaletą umieszczenia zlewozmywaka na wyspie jest duża przestrzeń operacyjna wokół elementu. Takie rozwiązanie trzeba jednak gruntownie przemyśleć – wyspa kuchenna praktycznie przez cały czas znajduje się w zasięgu wzroku, więc dobrze jest zatroszczyć się o czystość tej strefy. Dotyczy to zarówno zlewozmywaka, jak i jego okolic. Jeśli masz dużo obowiązków, a zmywanie często odkładasz na wieczór, rozważ umieszczenie w kuchni zmywarki. Na wyspach najlepiej sprawdzają się zlewozmywaki jednokomorowe. Ze względu na kompaktowe wymiary wyglądają estetycznie nawet na niewielkim blacie.

GDZIE ZAMONTOWAĆ ZLEW W KUCHNI? OPCJA W NAROŻNIKU

Zlewozmywak w narożniku to znakomita propozycja do pomieszczeń o trudno ustawnej przestrzeni i kuchni w kształcie litery „L”.  Jest to rozwiązanie bardzo estetyczne i funkcjonalne. Pod takim zlewem można umieścić kosz na śmieci. Minusem jest to, że przy zlewozmywaku w narożniku może stanąć tylko jedna osoba. Niemniej polecamy to usytuowanie właścicielom niewielkich kuchni ze zmywarką. W aranżacjach tego typu doskonale sprawdzają się zlewy okrągłe, np. zlew jednokomorowy Orion, który będzie prezentował się elegancko i pozwoli na zachowanie przestrzeni w strefie zmywania.

PODSUMOWANIE

Gdzie zatem najlepiej umieścić zlewozmywak? Opcji jest naprawdę dużo, a każda z nich ma swoje wady i zalety. Pamiętaj, że decyzję o lokalizacji zlewozmywaka warto podjąć już na etapie projektowania kuchni. Dzięki temu unikniesz późniejszych ingerencji w instalację. Możesz też skorzystać z porad profesjonalistów albo przeczytać jeden z naszych eksperckich artykułów.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł