Dima-kuchenna-czarny-800

Remont lub budowa kuchni to niemałe wyzwanie. Sen z powiek spędza nie tylko wybór odpowiednich mebli i armatury, ale również właściwe ich usytuowanie. Oto podpowiedź, gdzie umieścić strefę zmywania, by gotowało się szybko i przyjemnie.

Zlewozmywak między lodówką a kuchenką

Ustawienie sprzętów zgodnie z kolejnością, w której będzie się z nich korzystać, to bardzo dobry pomysł. W myśl tej zasady zlewozmywak powinien znajdować się między lodówką a kuchenką. Dobrze, jeżeli między tymi sprzętami znajdzie się przestrzeń operacyjna, czyli fragment blatu. Dzięki temu będziesz mieć miejsce na krojenie i przyprawianie potraw oraz na postawienie naczyń, które nie zmieszczą się do zlewu. Jest to ważne również ze względów bezpieczeństwa – przy takim ustawieniu ograniczysz ryzyko zalania palników i ograniczysz konieczność poruszania się po kuchni.

Zlewozmywak przy oknie? Z tym ostrożnie

Umieszczenie zlewozmywaka przy oknie to bardzo dobry pomysł. Atutem takiego usytuowania zlewu jest dostęp do światła dziennego, a także możliwość cieszenia się pięknym widokiem nawet podczas tak niewdzięcznej czynności, jaką jest zmywanie. Rozwiązanie to wymaga jednak dodatkowych obliczeń. Należy zadbać o odpowiednią wysokość i usytuowanie baterii kuchennej tak, by nie utrudniała lub nie umożliwiała otwarcia okna. Minusem jest tu możliwość chlapania na szybę lub na zasłonkę.

Zlewozmywak na wyspie kuchennej

Wyspa kuchenna praktycznie przez cały czas znajduje się w zasięgu wzroku, więc aby kuchnia wyglądała na zadbaną, należy zatroszczyć się o odpowiednią czystość zarówno zlewozmywaka, jak i jego okolic. Zlew zlokalizowany na wyspie kuchennej powinien być zawsze czysty. W takiej aranżacji najlepiej sprawdzą się zlewozmywaki jednokomorowe, które nie zdominują przestrzeni. W okolicy zlewu dobrze usytuować zmywarkę.

Zlewozmywak w narożniku

Zlewozmywak w narożniku to sposób na zwiększenie przestrzeni roboczej w kuchni. Jednocześnie jest to rozwiązanie bardzo estetyczne i funkcjonalne. Pod takim zlewem można umieścić kosz na śmieci. Minusem jest to, że przy takim zlewozmywaku może pracować tylko jedna osoba. Niemniej jednak polecamy to usytuowanie właścicielom niewielkich kuchni. W takich aranżacjach doskonale sprawdzają się zlewy okrągłe, np. przepiękny zlew jednokomorowy z kolekcji Orion, który pozwoli na zyskanie jeszcze większej przestrzeni.

Gdzie zatem najlepiej umieścić zlewozmywak? Mamy nadzieję, że udzieliliśmy Ci kompletnej i zrozumiałej odpowiedzi na to pytanie.  Pamiętaj, że decyzję o lokalizacji zlewozmywaka powinieneś podjąć już na etapie projektowania kuchni. Dzięki temu unikniesz późniejszych ingerencji w instalacje.