Jak dobrać zlewozmywak do blatu? Praktyczne wskazówki

dodano:

Porady praktyczne

Różnorodność barw, rozmaite wzornictwo i odmienne faktury elementów wyposażenia oraz wykończenia wnętrz zapewniają właścicielom mieszkań i inwestorom duże możliwości aranżacyjne. Mogą też jednak wprawiać w zakłopotanie. Skoro na rynku jest tak wiele barw blatów kuchennych i modeli zlewozmywaków, jak właściwie je dobrać? Przedstawiamy praktyczne wskazówki, które pomogą Ci urządzić wnętrze w najlepszym stylu.

Jaki zlew do kuchni wybrać?

Zanim zadamy sobie pytanie „Jak dobrać zlewozmywak do blatu?”, musimy wiedzieć, czym się ogólnie kierować przy zakupie zlewu. Na rynku dostępne są produkty wpuszczane, podwieszane oraz nakładane. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się z artykułu Zlewozmywak nakładany czy wpuszczany – co wybrać?

Ważną rolę podczas wyboru zlewu odgrywa również materiał jego wykonania. Najczęściej spotyka się zlewozmywaki stalowe, granitowe oraz ceramiczne. Różnią się one parametrami i właściwościami. Nie bez znaczenia są też liczba komór oraz dodatkowe udogodnienia w postaci przelewu w komorze czy opcji podłączenia do zmywarki. Kwestie te szczegółowo omawiamy w artykule Rodzaje zlewozmywaków – porównanie i wskazówki co do wyboru.

Jak dobrać kolor zlewozmywaka do blatu – uniwersalna stal

Parametry techniczne są najważniejsze przy wyborze zlewu. Jednak wygląd produktu, w tym dopasowana do koloru blatu kolorystyka, to również istotna kwestia. Nieodpowiednie dobranie koloru zlewu może sprawić, że w kuchennym obszarze roboczym zapanuje chaos. Czasami nawet małe elementy wystroju mogą zepsuć całą aranżację. Jeżeli szukasz rozwiązania, które w łatwy sposób dopasujesz do aranżacji pomieszczenia, wybierz do kuchni uniwersalny zlewozmywak stalowy.

Model utrzymany w metalicznym kolorze sprawdzi się w każdej sytuacji. Zlew stalowy doskonale będzie pasował do klasycznych blatów drewnianych, laminowanych białych i czarnych, a także marmurowych czy granitowych. W tym przypadku idealnie sprawdzi się zlewozmywak jednokomorowy z ociekaczem NORMAL. Produkt charakteryzuje się nowoczesnym designem, a wykończenie typu len czyni go odpornym na zarysowania.

Jaki zlew do szarego lub czarnego blatu?

Czarne i szare blaty kuchenne są bardzo popularne w nowoczesnych kuchniach w stylu industrialnym, nowojorskim czy New Hampton. Oczywiście w takich przypadkach doskonale sprawdzą się wspomniane już zlewozmywaki stalowe. Biorąc pod uwagę odcienie czerni i szarości, z powodzeniem można stosować zlewy granitowe i ceramiczne, utrzymane w podobnych, a nawet takich samych barwach. Do czarnego blatu znakomicie będzie pasował czarny zlewozmywak granitowy z ociekaczem SHIRE. Takie połączenie zapewni elegancką i monochromatyczną powierzchnię.

Dobrym pomysłem będzie również stworzenie kontrastu oraz zastosowanie żywych kolorów. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób urządza się wnętrze. Niemniej do czarnego blatu dobrać można biały lub beżowy zlew. W takich przypadkach może sprawdzić się również zamontowanie zlewozmywaka w kolorze czerwonym czy starego złota.

Drewniany, brązowy blat a dobór zlewozmywaka

Drewniane blaty to jedne z najpopularniejszych elementów kuchennych mebli. Bardzo często zestawia się je z klasycznymi zlewozmywakami stalowymi. Do jasnego drewna doskonale będzie pasował szary zlew, np. zlewozmywak granitowy jednokomorowy z ociekaczem Hunter. Połączenie takich barw i faktur będzie charakterystyczne dla kuchni w stylu rustykalnym oraz skandynawskim. Blaty z ciemnego drewna dobrze prezentują się skompletowane ze zlewami czarnymi.

Biały blat – jaki kolor zlewu?

Białe blaty kuchenne są często stosowane w kuchniach utrzymanych w jasnych kolorach. Takie rozwiązanie spotka się zwykle we wnętrzach skandynawskich, klasycznych, minimalistycznych, wiejskich, eko, boho czy retro. Jaki kolor zlewu dobrać do białego blatu? W większości przypadków sprawdzą się produkty utrzymane w naturalnych barwach ziemi – różnych rodzajach brązów i beżów. 

Biały blat warto uzupełnić szarym zlewem granitowym. W tym przypadku również doskonale sprawdzi się kontrast. Jeśli powierzchnia jest jasna, można więc zamontować czarny zlew. Tak naprawdę z bielą zaleca się łączyć różne żywe kolory – żółty, pomarańczowy czy zielony. Trzeba jednak pamiętać o tym, by kuchnia była wyposażona w elementy w tym kolorze. Dzięki temu całość będzie prezentowała się estetycznie.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł