Rodzaje zlewozmywaków – porównanie i wskazówki co do wyboru

dodano:

Porady praktyczne

Wybierając zlewozmywak do kuchni, warto wcześniej porównać konkretne rodzaje produktów i poznać wskazówki, które ułatwią dopasowanie przedmiotu do konkretnego wnętrza, indywidualnych oczekiwań i możliwości budżetowych. Sprawdź, jakie są różnice między zlewami stalowymi, ceramicznymi a granitowymi, oraz na co zwrócić uwagę podczas wybierania zlewu do kuchni.

Rodzaje zlewozmywaków kuchennych – materiał

Materiał wykonania zlewu to kwestia, na którą powinno się zwrócić uwagę już na samym początku. Najczęściej w sklepach spotyka się zlewozmywaki stalowe, granitowe bądź ceramiczne. Najchętniej wybieraną opcją, ze względu na stosunkowo niską cenę, są zlewy stalowe – najtańsze wersje mogą kosztować nawet niewiele ponad 100 zł. W tym przypadku należy zwrócić jednak uwagę na to, by produkt był wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej, jak np. dwukomorowy zlewozmywak z oceniaczem z serii ORION. Tego rodzaju modele są bardziej odporne na zarysowania i odkształcenia.

Niemniej znacznie lepszą, ponadprzeciętną odpornością na uszkodzenia wyróżniają się zlewy kuchenne ceramiczne, co zawdzięcza się strukturze z gliny wypalanej w wysokiej temperaturze (wynoszącej ok. 1500°C). Ponadto wyposażone są one w powierzchnię nieprzywierającą, dzięki czemu nie odkłada się na nich kamień.

Na uznanie w tej kwestii zasługują także zlewozmywaki kuchenne granitowe (kompozytowe). To produkty wykonywane z mieszanki, której ok. 80% stanowi piasek kwarcowy, a resztę – składniki spajające. Dzięki temu zlew kuchenny z granitu jest wyjątkowo odporny na intensywne zarysowania, upuszczenia naczyń, a nawet na różnego rodzaju kwasy, odbarwienia czy stawianie rozgrzanych naczyń. Zlewozmywak jednokomorowy granitowy z serii Hunter jest odporny na temperaturę wynoszącą nawet 250°C.

Ponadto zlewozmywaki kuchenne granitowe to także idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią estetykę wykonania i wystrój. Te produkty zwykle są dostępne w kolorach beżowym, czarnym bądź szarym. Dzięki temu z większą swobodą można dostosować je do stylistyki wnętrza. Niemniej są rozwiązaniem droższym, bo najtańsze modele kosztują ok. 400 zł.

Czarny zlewozmywak

Zlewozmywaki do kuchni – komory

Jeśli decyzja o materiale wykonania zlewozmywaka została podjęta, czas zwrócić uwagę na szczegółowe parametry produktów. Bez względu na to, czy wybierze się zlew ceramiczny, stalowy czy granitowy, należy zastanowić się, ile komór powinien on posiadać. Jednokomorowe zlewozmywaki kuchenne zwykle doskonale sprawdzają się w małych kuchniach oraz w mieszkaniach i domach wyposażonych w elektryczną zmywarkę.

Z kolei 1,5-komorowe zlewy kuchenne granitowe będą doskonałym rozwiązaniem dla osób ceniących większe możliwości. Mała komora może posłużyć do odmrażania mięsa czy warzyw, a także do odkładania brudnych sztućców bądź mniejszych naczyń. Dwukomorowe zlewy kuchenne są szczególnie chętnie wybierane do mieszkań niewyposażonych w zmywarkę. Warto również zadbać o to, by zlew miał ociekacz – wówczas można na nim położyć umyte kubki czy rozmrażane jedzenie.

Montaż zlewozmywaków kuchennych

Montaż zlewozmywaka kuchennego może być z jednej strony prosty, a z drugiej – wymagający. Pierwszy dotyczy zlewów kuchennych nakładanych (najczęściej są to zlewy stalowe). Mają one zwykle standardowe wymiary dopasowane do najczęściej spotykanych długości i szerokości mebli kuchennych. Dzięki temu nie potrzeba zbyt wielu specjalistycznych narzędzi, by zlewozmywak zainstalować samodzielnie.

Bardziej skomplikowane w instalacji są zlewy wpuszczane. W tym przypadku w montaż warto zaangażować fachowców, gdyż konieczne jest wycięcie odpowiedniego otworu w blacie za pomocą wyrzynarki, a następnie przetarcie brzegów papierem ściernym i nałożenie bezbarwnego silikonu. Dopiero później możliwe jest zamocowanie zlewozmywaka w blacie.

Podczas prac trzeba pamiętać o tym, by na bieżąco wycierać nadmiar silikonu, co zapobiegnie powstaniu zaschniętych śladów – dzięki temu całość będzie prezentowała się estetycznie. Wybierając produkty marki Kuchinox, można skorzystać z naszej specjalnej filmowej instrukcji, dzięki czemu montaż będzie jeszcze łatwiejszy. Więcej na ten temat piszemy w artykule Zlewozmywak nakładany czy wpuszczany – co wybrać.

By wybrać odpowiedni zlewozmywak do kuchni, warto zwrócić uwagę na wszystkie jego parametry – dzięki temu produkt będzie służył jak najlepiej i jak najdłużej. Zakup zlewu z ociekaczem zapewni większy komfort podczas codziennych prac w kuchni. Ponadto model wykonany z wysokiej jakości stali i kompozytu przez długi czas zachowa idealny stan. Dlatego produkty marki Kuchinox mają wieloletnią gwarancję, a w przypadku najbardziej zaawansowanych wersji ceramicznych wynosi ona nawet 10 lat.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł