Zlewozmywak nakładany czy wpuszczany – co wybrać?

dodano:

Porady praktyczne

Wybierając kuchenny zlew, można zdecydować się na konkretny materiał wykonania, odpowiednią dla nas liczbę komór oraz dodatkowe elementy, m.in. ociekacz. Kolejną istotną kwestią, z którą trzeba się zapoznać, są wady i zalety zlewozmywaków nakładanych i wpuszczanych. Który wariant lepiej wybrać i dlaczego?

Zlewozmywak nakładany czy wpuszczany – jaki wybrać?

W tym artykule skupimy się stricte na rozróżnieniu zlewów ze względu na sposób ich montażu. Jednak wcześniej warto również zapoznać się z innymi parametrami tego sprzętu, na które powinno się zwrócić uwagę przed zakupem. O tym więcej można dowiedzieć się z artykułu Rodzaje zlewozmywaków – porównanie i wskazówki co do wyboru.

Wracając jednak do zlewów nakładanych i wpuszczanych – zarówno jedne, jak i drugie mają swoje wady oraz zalety. Ostateczna decyzja i opinia zależą jednak od użytkownika, gdyż każdy ma inne oczekiwania. W przypadku zlewu naszafkowego istotne jest dobranie go do rozmiarów mebli bądź odwrotnie. W sytuacji montażu zlewozmywaka wpuszczanego konieczne jest samodzielne wycięcie odpowiedniej wielkości otworu.

Decydując się na montaż zlewu nakładanego, trzeba wiedzieć, że po nałożeniu produktu na szafkę jego krawędź może wystawać poza mebel lub pozostawać z nim na równi. Niemniej między blatem a szafką pojawi się niewielka szczelina. By zachować porządek, należy regularnie usuwać z tej przestrzeni np. okruchy.

Co ważne, zlewy naszafkowe z reguły stworzone są ze stali. Model o uniwersalnej metalicznej barwie można z łatwością dopasować do aranżacji kuchni. Produkt jest chętnie wybierany do wnętrz w stylu industrialnym, klasycznym czy nowoczesnym. Z kolei zlewy wpuszczane często są wykonane z granitu i utrzymane w kolorze czarnym, szarym lub beżowym, co pozwala na jeszcze dokładniejsze dopasowanie elementu do wystroju pomieszczenia.

Jak zamontować zlewozmywak nakładany?

Niekwestionowane zalety zlewozmywaków nakładanych to łatwość ich montażu, a także zazwyczaj stosunkowo niska cena. Instalacja tego rodzaju zlewu zajmuje zwykle dosłownie kilka minut, a amatorom – kilkanaście. Najpierw trzeba jednak dobrać jego wielkość – zbieżną z wymiarami mebli. Z reguły są to standardowe rozmiary do szafek o szerokości 40, 45, 50, 60 i 80 cm. Podczas montażu zlewu warto posiłkować się załączoną przez producenta instrukcją.

Montując zlewy marki Kuchinox, górną powierzchnię szafki, na której mocowany jest zlewozmywak, należy równomiernie pokryć silikonem sanitarnym. Kolejny krok to umieszczenie zlewu na szafce i obciążenie go z każdej strony. W tym celu na jego czterech krawędziach trzeba położyć obciążniki o wadze ok. 5 kg, które zdejmowane są po 12 godzinach. Po tym czasie można przystąpić do montażu syfonu wraz z przelewem.

Montaż zlewozmywaka wpuszczanego

Montaż zlewozmywaka wpuszczanego nie przebiega już tak łatwo. W tej sytuacji pracę najlepiej zlecić specjaliście, który się na tym zna. Do instalacji tego produktu potrzebne jest posiadanie specjalistycznych narzędzi, m.in. wyrzynarki. Trzeba też odpowiednio wykorzystać dołączone do zestawu klipsy mocujące oraz taśmę uszczelniającą.

Na początku powinno się sprawdzić, czy blat jest prawidłowo wypoziomowany. Następnie zlewozmywak umieszcza się równo na blacie do góry dnem i odrysowuje się jego kontur. Kolejny krok to odmierzenie odległości od krawędzi blatu do zaczepów montażowych. Bazując na tych punktach, trzeba odrysować drugi, wewnętrzny, kontur i właśnie według niego należy wyciąć otwór.

Gdy otwór jest gotowy, można rozprowadzić taśmę uszczelniającą wokół krawędzi zlewozmywaka wpuszczanego, zamontować klipsy mocujące do zaczepów i umieścić zlewozmywak w otworze. By solidnie zatwierdzić zlewozmywak przy blacie od spodu, należy dobrze dokręcić śrubę przy klipsach. Jeśli w zestawie był syfon, na koniec trzeba go zainstalować według instrukcji.

Decydując się na zlew nakładany bądź wpuszczany, koniecznie trzeba sprawdzić wymiary szafek i sprzętu, by odpowiednio dopasować produkt. Osoby dysponujące mniejszym budżetem powinny postawić na zlew nakładany. To z reguły rozwiązanie tańsze i umożliwiające samodzielną instalację. W przypadku zlewu wpuszczanego wiele osób decyduje się na zlecenie montażu specjaliście. W związku z tym dochodzą dodatkowe koszty wykonania usługi.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł