Jak obchodzić się z klamką, aby nie wyrobiła się szybko?

dodano:

Porady praktyczne

Kiedy klamka przestaje działać prawidłowo, np. wypada lub opada ku dołowi, może to oznaczać, że doszło do jej uszkodzenia w wyniku częstego lub niewłaściwego użytkowania. Mówimy wówczas potocznie, że klamka się wyrobiła. Co zrobić, aby przeciwdziałać tego rodzaju problemom?

MECHANIZM KLAMKI DO DRZWI

Element, który potocznie określa się klamką i który naciska się, by zwolnić blokadę i otworzyć drzwi, jest zaledwie częścią klamki właściwej. Klamka właściwa składa się z kilku części: pochwytu, wewnętrznego mechanizmu (w tym sprężyny utrzymującej pochwyt w poziomie) oraz z szyldu. Kupując klamkę i szyld od jednego producenta, zyskujesz pewność, że wszystkie elementy zestawu będą do siebie pasować. Równie ważne jest to, aby dopasować produkt do drzwi. Jak często psuje się klamka? Jak obchodzić się z wyregulowanym elementem?

OPADAJĄCA KLAMKA W DRZWIACH – PRZYCZYNY

Jeśli klamka nie wraca do swojej pozycji, lecz opada, prawdopodobnie doszło do zużycia lub nawet pęknięcia sprężyny podtrzymującej element w pozycji pionowej. Stanowi to dość częsty problem, ponieważ sprężyna jest jednym z elementów najbardziej narażonych na intensywną eksploatację. Im częściej korzysta się z klamki, tym większe jest ryzyko, że sprężyna się wyrobi. Naprawa tego elementu jest możliwa, jednak w zdecydowanej większości przypadków nieopłacalna. Zazwyczaj lepiej jest wymienić klamkę na nową.

Kolejnym skutkiem wyrobienia się klamki jest jej wypadnięcie z drzwi w wyniku poluzowania mocowania. Przyczyną zwykle są błędy popełniane podczas montażu, np. zastosowanie zbyt krótkich śrub lub ich niewłaściwe przykręcenie. Innym powodem jest wyrobienie się elementów mocujących pod wpływem długotrwałego i intensywnego użytkowania klamki. W tym przypadku wskazana jest naprawa. Wystarczy ponownie przykręcić klamkę do drzwi, korzystając z nowych śrub o odpowiednio dobranej długości.

KLAMKA – JAK ZADBAĆ O JEJ WYTRZYMAŁOŚĆ?

Co robić, by klamka służyła jak najdłużej? Przede wszystkim istotny jest wybór sprawdzonego produktu. Bez względu na to, czy mowa o klamkach do drzwi zewnętrznych, czy wewnętrznych, ważny będzie też prawidłowy montaż. Wiele usterek, w tym szybkie zużycie, wynika z błędów czy niedociągnięć występujących podczas instalacji. Dlatego w czasie prac konieczne są szczególna ostrożność i postępowanie zgodne z zaleceniami producenta.

Wybierając klamkę do drzwi z oferty Kuchinox, zyskujesz pewność, że produkt został wykonany z najlepszych, trwałych materiałów. W naszym asortymencie znajdują się zarówno elementy zewnętrzne, jak i wewnętrzne – oferujemy klamki do pokojów, kuchni, łazienek i drzwi wejściowych. Produkty możesz nabyć wraz z szyldem długim lub dzielonym. Dostępne są też różne systemy zamków – na klucz, wkładkę bębenkową, bez przebicia, a także z blokadą WC. Szeroki wybór form i kolorów pozwoli Ci dopasować klamkę do stylu wnętrza. Więcej o doborze elementu przeczytasz w naszym artykule Klamki – rodzaje i praktyczne wskazówki doboru.

KLAMKA – JAK DBAĆ O JEJ WYGLĄD?

Każdy produkt najlepiej spełnia swoje zadanie, jeśli odpowiednio się o niego dba. Dlatego warto regularnie czyścić klamki, aby nie osadzały się na nich zanieczyszczenia, które mogą prowadzić do uszkodzenia mechanizmu. Zanim przystąpisz do czyszczenia, sprawdź, z jakiego materiału wykonany jest element. W przypadku klamki wykończonej z zastosowaniem mosiądzu zalecane jest mycie ciepłą wodą z dodatkiem mydła. Sięganie po silniejsze środki może skutkować usunięciem mosiężnej powłoki.

Klamki wykonane z metalu można czyścić za pomocą nawilżonej ściereczki z dodatkiem delikatnego detergentu (np. płynu do mycia naczyń). Dobrym pomysłem jest też korzystanie ze specjalnych preparatów do pielęgnacji klamek (dostępnych głównie w sklepach branżowych). Dzięki nim element przez długi czas zachowa idealny stan.

Wyrobienie klamki do drzwi jest powszechnym i uciążliwym problemem. Nawet najtrwalsze produkty z czasem się zużywają. Aby mechanizm nie zniszczył się zbyt szybko, regularnie czyść klamkę i korzystaj z niej zgodnie z jej przeznaczeniem – a jeżeli jest już zużyta, nie zwlekaj i przejrzyj katalog Kuchinox!

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł