Jak obchodzić się z klamką, aby nie wyrobiła się szybko?

klamka w drzwiach

Kiedy klamka przestaje działać prawidłowo, np. wypada lub opada ku dołowi, może to oznaczać, że doszło do jej uszkodzenia w wyniku częstego lub niewłaściwego użytkowania. Mówimy wówczas potocznie, że klamka się wyrobiła. Co zrobić, aby przeciwdziałać tego rodzaju problemom?

Jak dochodzi do wyrobienia się klamki?

Kiedy klamka nie odbija się do swojej normalnej pozycji, lecz opada ku dołowi, może być to znak, że doszło do zużycia lub nawet pęknięcia sprężyny podtrzymującej ją w pozycji pionowej. Jest to dość częsty problem, ponieważ sprężyna jest jednym z najbardziej narażonych na intensywną eksploatację elementów. Im częściej korzystamy z klamek, tym większe ryzyko, że sprężyna się wyrobi. Naprawa tego elementu jest możliwa, jednak w zdecydowanej większości przypadków nieopłacalna, dlatego też lepiej wymienić klamkę na nową.

Kolejnym objawem wyrobienia się klamki jest jej wypadnięcie z drzwi w wyniku poluzowania mocowania. Przyczyną zwykle są błędy podczas montażu, np. słabo przykręcone śruby lub zastosowanie zbyt krótkich śrub. Innym powodem jest wyrobienie się elementów mocujących pod wpływem długotrwałego i intensywnego użytkowania klamki. W tym przypadku wskazana jest naprawa. Wystarczy ponownie przykręcić klamkę do drzwi, korzystając przy tym z nowych śrub o odpowiednio dobranej długości.

Jak temu przeciwdziałać?

Przede wszystkim istotne jest to, aby już na etapie zakupu wybierać sprawdzone produkty. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z klamkami do drzwi zewnętrznych, czy wewnętrznych, zawsze najważniejsza jest wytrzymałość oraz prawidłowy montaż. Wiele usterek, w tym szybsze zużycie, wynika właśnie z błędów czy niedociągnięć podczas montażu, dlatego na tym etapie zalecana jest szczególna ostrożność i postępowania zgodnie z zaleceniami producenta.

Oprócz tego warto regularnie czyścić klamki, aby nie osadzały się na nich zanieczyszczenia. Można to robić, używając nawilżonej ściereczki z niewielką ilością delikatnego detergentu (np. płyn do mycia naczyń). Można wykorzystać też specjalne preparaty do pielęgnacji klamek (dostępne głównie w sklepach branżowych).

Podsumowując: wybieraj produkty dobrej jakości, regularnie czyść klamkę, nie szarp za nią i upewnij się, że montażysta posiada odpowiednie kompetencje. A jeżeli to nie wystarczy, ponieważ klamka jest już zużyta, nie zwlekaj i sprawdź katalog Kuchinox.