Korek do umywalki – rodzaje, wybór i montaż

dodano:

Porady praktyczne

Podczas wyposażania łazienki należy zwrócić uwagę na każdy, nawet najmniejszy szczegół – w tym korek do umywalki. Ten niepozorny element spełnia ważne zadanie, ponieważ pozwala na wygodne zamykanie i otwieranie odpływu. Ponadto, odpowiednio dobrany, może korzystnie wpłynąć na aranżację wnętrza. Jak go wybrać i zamontować? Podpowiadamy.

Rodzaje korków do umywalki

Jednym z najczęściej montowanych korków do umywalki jest model spustowy klik-klak, którego działanie oparte jest na mechanizmie sprężyny. W celu zamknięcia odpływu element wystarczy nacisnąć, a by go otworzyć, czynność wystarczy powtórzyć. Wyróżnia się korki przeznaczone do montażu w umywalkach z przelewem i bez przelewu. Wersje z przelewem posiadają otwór, przez który może wydostać się nadmiar wody, gdy ktoś z domowników zapomni o zamknięciu jej przepływu. Drugie często wybierane są przez osoby ceniące elegancki wygląd armatury. W takim przypadku warto dbać o to, by korek klik-klak zazwyczaj pozostawał otwarty. Więcej o doborze elementów wyposażenia łazienki piszemy w artykule Armatura łazienkowa – co trzeba wiedzieć, aby wybrać właściwą?

Jak dobrać korek klik-klak do umywalki?

Korek do umywalki, jak inne elementy armatury, powinien być odporny na szkodliwe działanie wilgoci. Idealny stan musi zachować także po zaaplikowaniu na nim stosowanych w łazienkach środków czyszczących. Wymagania te spełniają korki spustowe dostępne w ofercie Kuchinox – produkty wykonane zostały z mosiądzu. Materiał ten dodatkowo posiada właściwości antybakteryjne. Jest to korzystne, zwłaszcza w przypadku miejsc, w których dużą uwagę zwraca się na zachowanie higieny. Wybierając korek do umywalki, należy też uwzględnić jego parametry, które powinny być dostosowane do wymiarów odpływu. Tylko dzięki odpowiedniemu dobraniu produktu możliwe będzie uzyskanie szczelnej konstrukcji.

Modele klik-klak mogą pełnić nie tylko funkcję praktyczną, ale też dekoracyjną. Korki spustowe oferowane przez Kuchinox dostępne są w różnych kolorach – można więc łatwo wybrać produkt jak najlepiej dopasowany do indywidualnej wizji wystroju wnętrza. Wersja z wykończeniem typu chrom idealnie sprawdzi się w klasycznej łazience. Można skompletować ją z innymi przedmiotami utrzymanymi w srebrnym kolorze. Łazienka zyska wtedy spójny wygląd. Osoby chcące podkreślić minimalistyczny charakter wnętrza mogą zdecydować się na czarny korek do umywalki. W ofercie Kuchinox dostępne są też wersje stworzone z myślą o wnętrzach glamour – utrzymane w kolorze złota i różowego złota. Warto pamiętać, że korki do umywalek nablatowych, wyróżniających się eleganckim wyglądem, zazwyczaj także powinny być wykonane w technologii klik-klak.

Korek do umywalki – montaż

Prawidłowy montaż korka spustowego do umywalki z powodzeniem można przeprowadzić samodzielnie. Pierwszym krokiem jest umieszczenie sitka, wraz z uszczelką, w otworze umywalki. Później trzeba włożyć śrubę montażową w sitko. Następnie należy przyłożyć gniazdo do spodniej części umywalki w celu sprawdzenia, czy konieczne jest zastosowanie tulei dystansującej. Jeśli tak, kolejną czynnością jest włożenie jej wraz z uszczelką. Później pozostaje przyłożyć gniazdo spustu pod umywalką, razem z uszczelką, i skręcić kluczem lub śrubokrętem sitko z gniazdem. Ostatni krok to włożenie korka.

Czym czyścić korek spustowy do umywalki?

Wygodne użytkowanie korka klik-klak zapewniane jest nie tylko przez jego prawidłowy dobór czy montaż, ale też przez możliwość łatwego utrzymania elementu w czystości. Modele spustowe łatwo jest zdemontować, a tym samym umyć w całości. Zabrudzeń pozbyć się można z zastosowaniem standardowych środków czyszczących. Idealnie sprawdzą się preparaty zawierające substancje hydrofobowe – zapobiegają one gromadzeniu się na powierzchni kropel wody, a tym samym osadu wapiennego. Z powodzeniem można wybrać też domowe metody mycia armatury łazienkowej. W Internecie znajdziesz wiele sposobów na pozbycie się zabrudzeń z zastosowaniem sody oczyszczonej, cytryny czy octu. Są one ekologiczne i ekonomiczne. Zaleca się, by powierzchnia korka przecierana była miękką ściereczką z mikrofibry. Tak czyszczony element przez długi czas zachowa nieskazitelny stan.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł