Odbojniki do drzwi – rodzaje, wybór i miejsce zamontowania

dodano:

Porady praktyczne

Odbojniki do drzwi, zwane czasami stoperami do drzwi, to praktyczne akcesoria, umożliwiające zatrzymanie skrzydła. Dzięki nim można uniknąć nieustannego, wywołującego hałas, uderzania elementu o meble i ściany. Zastosowanie odbojników jest skutecznym sposobem na zniwelowanie ryzyka pojawienia się pęknięć czy zarysowań na drzwiach, elewacji oraz szafkach. Odbojniki z powodzeniem można stosować zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i lokalach użyteczności publicznej. Produkty te posiadają różne mechanizmy oraz odmienne konstrukcje i wyróżnia się ich pięć głównych rodzajów. Jaki odbojnik wybrać i jak go zamontować?

Rodzaje odbojników do drzwi – jak wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów odbojników, m.in. gumowe, aluminiowe, stalowe, samoprzylepne, przykręcane czy magnetyczne. Wszystkie mają jednak to samo zadanie – zapobiegać zamykaniu się drzwi i chronić inne obiekty przed uderzeniem klamką bądź skrzydłem. W ofercie odbojników do drzwi Kuchinox oferujemy odbojniki wolnostojące, samoprzylepne oraz stopery na klamkę.

Odbojniki do drzwi wolnostojące

Wolnostojące odbojniki drzwiowe charakteryzują się większą wagą. Ich ciężar umożliwia skuteczne wyhamowanie skrzydła drzwi. Stoper wolnostojący wyróżnia się szerokim zastosowaniem ze względu na swą mobilność, gdyż w każdej chwili można przesunąć go w dowolne miejsce. Nie wymaga zatem montażu. W katalogu Kuchinox dostępne są okrągłe odbojniki wolnostojące niskie, które sprawdzą się w przypadku niewielkiej przestrzeni pod drzwiami, oraz okrągłe odbojniki wolnostojące wysokie, które idealnie spełniają swoje zadanie, gdy występuje duża szczelina między podłogą a skrzydłem. Co ważne, wybór elementu powinien być adekwatny do masy drzwi. Im są masywniejsze, tym większy i cięższy odbojnik należy zastosować.

Produkty wykonane są z najwyższej jakości stali nierdzewnej typu 304. Świadczy to o ich wyjątkowej trwałości i solidności. Każdy odbojnik wolnostojący wyposażony jest w gumowe pierścienie, które chronią drzwi przed uszkodzeniami. Dostępne są modele utrzymane w trzech kolorach – patyna, stal szczotkowa i czerń. Dzięki temu łatwo je dopasować do różnych stylów wnętrz. Porad aranżacyjnych dotyczących odbojników można zasięgnąć z artykułu Odbojniki drzwiowe w czarnej odsłonie.

Odbojniki do drzwi samoprzylepne

Zupełnie innym rodzajem stoperów są samoprzylepne odbojniki. To również skuteczne zabezpieczenie drzwi, ścian i mebli, którego montaż nie wymaga ingerencji w strukturę paneli czy płytek podłogowych. Podobnie jak przy stoperach wolnostojących, do ich przytwierdzenia nie są wymagane narzędzia montażowe. Odbojniki samoprzylepne mocuje się do podłogi za pomocą mocnej, dwustronnej taśmy samoprzylepnej.

Odbojniki do drzwi na klamkę

Innym ciekawym rozwiązaniem do ochrony drzwi, ścian i mebli przed  uderzeniami i uszkodzeniami jest odbojnik do drzwi na klamkę wykonany z gumy. Produkt ten, podobnie jak poprzednie, charakteryzuje się bezinwazyjnym montażem. Oferowany w katalogu Kuchinox transparentny stoper wystarczy nałożyć na klamkę. Kupując tego typu zabezpieczenie, trzeba zwrócić uwagę na wielkość jego średnicy. Od tego zależy, czy produkt będzie pasował na daną klamkę. Dostępne na rynku modele mają zazwyczaj dwa otwory, o średnicy 16 mm i 17 mm – jak w przypadku produktu marki Kuchinox. Niemniej na rynku dostępne są również nakładki o średnicy nawet 35 mm.

Gumowe odbojniki do drzwi

Gumowe odbojniki nadają się do pomieszczeń, w których drzwi są otwierane dość dynamicznie. To produkty, które można montować zarówno na podłodze, jak i w ścianie. Sprzedawane są w zestawie z kołkiem, śrubą oraz korpusem. W celu zamontowania tego typu odbojnika konieczne jest wywiercenie otworu w panelach.

Odbojniki do drzwi na magnes

Odbojniki do drzwi na magnes mają nieco inny mechanizm działania. Mogą być montowane zarówno w ścianie, jak i na podłodze. Montaż odbojników magnesowych podłogowych wymaga często przytwierdzenia jednej części (wykonanego z magnesu trwałego zderzaka) tuż przy ścianie na posadzce, a drugiej (podkładki – elementu przyciągającego) na samym dole drzwi. Wówczas skrzydło przysuwające się do ściany nie tylko w nią nie uderzy, ale też zostanie zatrzymane. To rozwiązanie pożądane w pomieszczeniach, w których drzwi często mają pozostać otwarte.

Jak i gdzie zamontować odbojnik drzwiowy?

W przypadku odbojnika drzwiowego nie zawsze wymagane są prace montażowe. Niemniej, chcąc przymocować odbojnik przykręcany, trzeba pamiętać o kilku kwestiach:

  • Odbojnik należy tak ustawić w stosunku do drzwi, by trafiały na niego w miejscu 2/3 ich szerokości.
  • Zderzak odbojnika nie może znajdować się nad fugami lub nierównościami podłoża.
  • W przypadku konieczności montażu odbojnika nad fugami należy zastosować silikon do uszczelnienia styku.
  • Przed wywierceniem otworu powinno się zaznaczyć wybrane miejsce ołówkiem.
  • Przed umieszczeniem wszystkich elementów według instrukcji producenta należy oczyścić powierzchnię z kurzu i innych zabrudzeń.

Decydując się na montaż odbojnika do drzwi, warto wybrać solidny produkt, który będzie służył przez lata i skutecznie ochroni drzwi, elewację i meble przed uszkodzeniami. Ciężkie odbojniki wolnostojące, a także gumowe przykręcane, z pewnością sprawdzą się w miejscach, w których dochodzi do mocnych przeciągów bądź których użytkownicy dynamicznie otwierają drzwi. Niemniej minusem przykręcanych modeli jest konieczność ingerencji w strukturę podłogi lub ściany. W przypadku demontażu takich odbojników na powierzchni pozostaje otwór, który później trudno zamaskować.

Różnorodność wykończeń naszych produktów umożliwia zastosowanie ich w rozmaitych stylach aranżacji wnętrz. Z kolei osoby ceniące subtelne, nierzucające się w oczy rozwiązania, mogą rozważyć wybór transparentnych odbojników na klamkę. Te produkty przydadzą się szczególnie w małych pomieszczeniach, w których ustawienie bądź zamontowanie odbojnika byłoby problematyczne, np. w małej łazience. Więcej o urządzaniu tego typu wnętrz można dowiedzieć się z artykułu Jak urządzić małą łazienkę w bloku, aby była ładna i funkcjonalna?

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł