7 sposobów na zmniejszenie zużycia wody – proste i sprawdzone metody

dodano:

Porady praktyczne

O tym, jak cennym surowcem jest woda, przekonujemy się zazwyczaj dopiero w czasie suszy. Na co dzień raczej nie myślimy o jej oszczędzaniu, chociaż zmniejszenie zużycia wody może wpłynąć pozytywnie nie tylko na stan planety, ale też na nasze portfele. Szacuje się, że przeciętny Polak zużywa 150 litrów wody dziennie. Zastawiasz się, jak zmniejszyć jej zużycie? Przedstawiamy proste metody, które bez wysiłku wprowadzisz w życie.

Skuteczne metody na zmniejszenie zużycia wody w kuchni

Kuchnia to pomieszczenie, w którym spędzamy codziennie dużo czasu. Gotowanie, zmywanie czy przygotowywanie gorących napojów nieodłącznie wiąże się z pobieraniem znacznej ilości wody. Pierwszym krokiem w kierunku oszczędzania tego surowca jest upewnienie się, czy w rurach, wężach i kranach nie dochodzi do wycieków. Kapiąca woda powinna być sygnałem do naprawy lub wymiany wylewki bądź baterii.

Jeśli zdecydujesz się na zakup nowej armatury, upewnij się, że wybierasz produkt najwyższej jakości. Kuchinox ma w swoim asortymencie baterie i wylewki wyprodukowane z trwałych i bezpiecznych materiałów. Aby wybrać produkt jak najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb, zapoznaj się z artykułem Bateria z wyciąganą, ruchomą lub elastyczną wylewką – zalety i wady rozwiązań.

Dobrym sposobem na oszczędzanie wody w kuchni może być również inwestycja w zmywarkę do naczyń. Nowoczesne urządzenia mają tryb „eko”, co pozwala na znaczne obniżenie rachunków. Aby w pełni wykorzystać potencjał zmywarki, upewniaj się, czy włączasz ją tylko wtedy, gdy jest wypełniona. Przy dobrym planowaniu będziesz mógł uruchamiać ją raz dziennie i unikniesz mycia ręcznego, podczas którego trudno jest kontrolować ilość zużywanej wody.

Oszczędzanie wody w łazience

Gdy mowa o zużywaniu wody, nasze myśli od razu kierują się ku łazience. To tam codziennie myjemy ręce i relaksujemy się w odprężających kąpielach. Jeśli jednak chcemy żyć ekologicznie, warto zrezygnować z nalewania wody do wanny na rzecz szybkich, energetyzujących pryszniców. W ofercie Kuchinox znajdziesz eleganckie kolumny natryskowe z deszczownicami i słuchawkami umożliwiającymi regulację strumienia wody. To rozwiązanie pozwoli Ci dostosować ilość wody do swoich potrzeb, a tym samym – kontrolować jej przepływ.

Jedną z przyczyn znacznego zużycia wody w gospodarstwie domowym może być nieprzemyślane korzystanie z pralki. Z pewnością zdarzyło Ci się nastawić pranie bez zapełnienia całego bębna lub w pośpiechu wybrać przypadkowy tryb. Jeśli zależy Ci na oszczędnościach, postaraj się dobrze zaplanować tę czynność. Podobnie jak w przypadku zmywarki pralkę włączaj tylko wtedy, gdy bęben jest zapełniony.

Kluczowe może być też korzystanie ze spłuczki w toalecie. Czynność ta nie pochłania zbyt wiele naszej uwagi. Ponieważ jednak wykonujemy ją wiele razy dziennie, warto zastanowić się, czy nie utrudnia obniżenia zużycia wody. Wymiana starej spłuczki na model z opcją mniejszego spłukiwania nie jest trudna ani kosztowna, za to pozwoli Ci na znaczne zoptymalizowanie opłat.

Baterie pozwalające na oszczędzanie wody

Stosujesz wszystkie wyżej wymienione metody, ale nadal masz problem ze zbyt dużym zużyciem wody? Przyczyn może być wiele. Jedną z nich jest używanie starych baterii kuchennych i łazienkowych. Nowoczesna armatura występuje najczęściej w wersji mieszaczowej, w której przepływ zarówno ciepłej, jak i zimnej wody kontrolowany jest za pomocą jednej dźwigni. Rozwiązanie tego typu pomoże Ci łatwo uzyskać odpowiednią temperaturę i zredukuje zużycie wody nawet do 50%. Więcej o dobieraniu funkcjonalnej armatury łazienkowej przeczytasz w naszym artykule Armatura łazienkowa – co trzeba wiedzieć, aby wybrać właściwą?

W oszczędzaniu wody pomoże również perlator. Ta mała i niepozorna nakładka montowana jest na końcu wylewki. Aerator napowietrza przepływającą wodę, dzięki czemu zwiększa jej ciśnienie – jej ilość ulega wtedy zmniejszeniu. Chociaż z kranu wypływa mniej wody, różnica podczas mycia rąk jest niezauważalna! W ofercie Kuchinox dostępne są różne rodzaje tego produktu. Długi perlator 2-funkcyjny z elastyczną końcówką zwiększa możliwość manewrowania wylewką i jest przydatny w kuchniach, a krótkie aeratory do baterii wannowych i umywalkowych stosowane są w łazienkach.

Aby bateria wyglądała estetycznie, konieczne jest jej regularne czyszczenie. Piszemy o tym w naszym artykule Jak czyścić baterie łazienkowe, by zachowały blask nowości?

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł