Jak dobrać i zmierzyć wkładkę bębenkową – praktyczne porady

dodano:

Porady praktyczne

Skuteczne zabezpieczenie wnętrza domu, mieszkania czy biura możliwe jest dzięki dobraniu odpowiednich drzwi, a przede wszystkim okuć drzwiowych. Należy do nich m.in. wkładka bębenkowa. Niewielki element, wraz z kluczem, pozwala na przesunięcie rygla blokującego drzwi. Umożliwia więc prawidłowe blokowanie skrzydła, a tym samym zwiększenie poczucia prywatności i bezpieczeństwa użytkowników lokalu. Aby wkładka bębenkowa spełniała swoje zadanie, należy ją odpowiednio zmierzyć i dobrać. W naszym artykule podpowiadamy, jak to zrobić.

Co to jest wkładka bębenkowa i dlaczego jest tak ważna?

Wkładka bębenkowa jest jednym z najważniejszych elementów zamka – skompletowana z zasuwnicą zapobiega wtargnięciu do wnętrza przez niepożądane osoby. Odpowiada więc za bezpieczeństwo mieszkańców czy pracowników oraz mienia. Na rynku dostępne są różne rodzaje wkładek bębenkowych. Najpopularniejsze są modele dwustronne, pozwalające na wygodne blokowanie i odblokowywanie skrzydła przez osoby przebywające zarówno wewnątrz lokalu, jak i na zewnątrz. Rozwiązanie to idealnie sprawdza się w budynkach mieszkalnych i biurach. W Kuchinox oferujemy dwustronne wkładki bębenkowe o różnych parametrach, co pozwala na łatwe dopasowanie produktu do własnych potrzeb.

Wkładka bębenkowa – wymiary

Najpopularniejsze wymiary wkładek bębenkowych to 30 x 30 mm, 30 x 35 mm, 30 x 40 mm, 30 x 50 mm, 35 x 35 mm, 35 x 40 mm i 45 x 50 mm. W przypadku doboru produktu do nowego zamka zaleca się wzięcie pod uwagę wymiarów zalecanych przez producenta. Chcąc wymienić element, należy zmierzyć stary model i wybrać nowy o takim samym rozmiarze.

Jak zmierzyć wkładkę do drzwi? Co ważne, nie trzeba w tym celu demontować zamka. Od stykającej się z futryną strony drzwi widoczna jest bowiem śruba montażowa wskazująca oś wkładki – można się nią sugerować. Podczas mierzenia wkładki bębenkowej trzeba uwzględnić jej długość. W celu określenia parametrów cylindra brana jest pod uwagę końcowa część elementu znajdująca się wewnątrz wału. Zmierzyć trzeba odcinek od każdego rowka do bitu (po obu stronach). W przypadku wymiarów poprzecznych zadanie jest ułatwione – są one uniwersalne.

Jak dobrać wkładkę do zamka?

Wybierając wkładkę, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego została wykonana. W przypadku wkładek bębenkowych oferowanych przez Kuchinox cylinder stworzony jest z mosiądzu, a korpus z żeliwa – dzięki temu produkty mogą idealnie spełniać swoje zadanie przez długi czas. Kluczowa jest też klasa bezpieczeństwa. Ma ona bezpośredni wpływ na poziom zabezpieczenia lokalu przed włamaniem. Klasy określane są przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej na podstawie czasu, jaki złodziej musi poświęcić na ewentualne sforsowanie wkładki. Aby dowiedzieć się więcej o doborze okuć drzwiowych, przeczytaj nasz artykuł Szyldy do drzwi – czym są i jak dobierać?

Klasy wkładek bębenkowych

Wyróżnia się trzy klasy wkładek bębenkowych – A, B i C. Choć mogłoby się wydawać, że najwyższy poziom bezpieczeństwa zapewniają modele klasy A, jest odwrotnie. Najbardziej wytrzymałe są wkładki klasy C, za nieco mniej odporne na uszkodzenia uznawane są wersje B, a ostatnia w rankingu jest klasa A.

Wkładki bębenkowe klasy A mogą być stosowane tylko wówczas, gdy zabezpieczenie lokalu przed włamaniem nie jest priorytetem (sforsować je można nawet w ciągu minuty). Wkładki klasy B, jak obliczył IMP, w przypadku próby włamania mogą zachować trwałość przez 3–6 minut. W tym czasie próbująca wtargnąć do wnętrza osoba może zrezygnować ze swoich zamiarów lub zostać zauważona przez przechodniów czy sąsiadów. Wkładki bębenkowe klasy C podczas próby włamania mają zabezpieczać wnętrze przez co najmniej 6 minut. Może to ułatwić zatrzymanie złodzieja przez policję.

Aby wkładka bębenkowa mogła odpowiednio pełnić swoją funkcję, konieczne jest skompletowanie jej z innymi okuciami drzwiowymi. W ofercie Kuchinox dostępne są także szyldy i klamki, więc z łatwością dobierzesz potrzebne Ci elementy. Przeczytaj nasz artykuł Klamki – rodzaje i praktyczne wskazówki doboru i wybierz rozwiązanie najlepiej dopasowane do Twoich wymagań oraz aranżacji wyposażanego lokalu.

udostępnij Facebook Twitter Linked In
oceń artykuł